Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Máme problém, nejdou motory'. Popílek straší dopravce od roku 1982

Ekonomika

  18:04
PRAHA - Dámy a pánové, mluví kapitán. Máme malý problém. Všechny čtyři motory se zastavily. Tuto zprávu slyšeli cestující letu z Londýna do australského Perthu 24. června 1982 nad Indonésií. Už před tím viděli kolem motorů kouř, který pak zaplavil kabinu. Podivné přitom bylo, že přístroje nesignalizovaly žádný oheň na palubě a ani radar neukazoval nějaký mrak.
Piloti - ilustrační foto.

Piloti - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Letadlo začalo klesat. Přístroje se "zbláznily". Později kapitán klesání ještě úmyslně zrychlil, protože z letadla unikl kyslík.

Posádka i cestující sice mohli použít kyslíkové masky, ale první důstojník utrhl přívodní hadičku k masce a hrozilo, že zemře.
Později se podařilo nahodit jeden motor a nakonec i zbylé tři. Letadlo šlo na nouzové přistání v indonéské Jakartě.

Objevil se ale další problém. Přední sklo pilotní kabiny bylo tak poškrábané, že piloti přistávali naslepo. Nakonec úspěšně a pasažéři se jakoby zázrakem zachránili.

Podivné úkazy způsobil popel z výbuchu indonéské sopky Galunggung. Popel tvoří směs drobných tvrdých částeček minerálů, která obrousila čelní sklo, a jeho třením o letadlo vznikaly výboje statické elektřiny.

Navíc roztavený popel v motorech vytvořil mazlavou hmotu a ucpal je. Když letadlo kleslo, motory se ochladily a připečená hmota se odrolila.

Od té doby se posádky letadel učí rozpoznávat příznaky sopečného mraku a ví, že mají vypnout motory a klesnout. Původně se problémy s motory řešily tím, že se přidal tah. To ale vede při střetnutí s vulkanickým popílkem ke katastrofě.

V prosinci roku 1989 vlétl stroj společnosti KLM při své cestě z Amsterdamu nad Aljaškou do sopečného mraku. Šlo o mrak z výbuchu sopky Mount Redoubt a nebyl k rozeznání od normálního mraku. Piloti se pokusili přidat rychlost a z mraku vyletět, ale všechny čtyři motory přestaly fungovat. Posádce se po chvíli podařilo dva motory nahodit a i přes značné poškození navigačních systémů a elektroniky nouzově přistát na letišti v Anchorage.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...