Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maňána? Kdepak, nejvíce hodin v práci stráví Mexičané

Ekonomika

  17:00
MADRID - Zaměstnanci z nejvíce prosperujících zemí pracují ročně o polovinu kratší dobu než ostatní. Tak zní jeden z překvapivých závěrů analýzy z roku 2015 vypracované Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Výzkum se ale zaměřil jen na dobu strávenou v zaměstnání. Nebral tedy v potaz například produktivitu. Kdo tedy pracuje nejvíce?

Práce na počítači. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Organizace jejímiž členy jsou nejprůmyslovější ekonomiky světa, roztřídila státy podle počtu hodin odpracovaných za rok, uvedl španělský deník El País.

Analyzováno bylo 38 států z celého světa. Nejvíce hodin ročně pracují lidé v Mexiku (2246) a Costa Rice (2230). Opačný extrém představují nejrozvinutější země. Němečtí zaměstnanci pracují nejméně a to 1371 hodin ročně, následují Holanďané (1419 hodin), Norové (1424 hodin) a Dánové (1457 hodin). Už tyto údaje naznačují, že samotný počet hodin nevypovídá o výkonu ekonomiky.

Organizace se sídlem v Paříži, která se tímto fenoménem zabývá již několik let, však varuje před rozdíly mezi zdroji a metodami výpočtů pro jednotlivé země. Výzkumníci upozorňují také na to, že počet odpracovaných hodin je ovlivňován i ekonomickou strukturou každé země. Organizace zdůrazňuje, že její statistika slouží spíše k měření změn v čase, než ke srovnání zemí v jednom roce. Ve statistice byly započítány také přesčasy.

Daně, vzor 2017. Přichází platby kartou, stát přisype víc peněz na děti

Studie uvádí, že pro vypracování statistiky započítali zaměstnance jak na plný úvazek, tak na částečný. To způsobuje, že země jako Nizozemsko nebo Německo s vysokým počtem zaměstnaných na částečný úvazek mají nižší počet hodin na jednoho zaměstnance než ostatní země, kde je zaměstnání na částečný úvazek méně rozšířené, jako v případě Mexika.

Česká republika se umístila na patnácté příčce s počtem odpracovaných hodin 1779 za rok, což je jen o tři hodiny více než je průměr všech 38 analyzovaných zemí. Češi tak v roce 2015, který měl 251 pracovních dnů, pracovali v průměru sedm hodin denně.

Z evropských zemí je „nejpracovitější“ Řecko (2042 hodin). Případ Řecka však vysvětlují tři fenomény: delší pracovní doba, vysoká nezaměstnanost a nízká produktivita.

Žebříček 38 států podle počtu odpracovaných hodin za rok 2015

Autor:

Mohlo by vás zajímat