Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marks & Spencer dočasně uzavírá pobočky v Česku. Důvodem jsou potíže s dodávkami zboží po brexitu

Ekonomika

  14:40
PRAHA/LONDÝN - České pobočky britského řetězce supermarketů Marks & Spencer se v pátek dočasně uzavřou. Po zákazu prodeje módního a doplňkového zboží v rámci protiepidemických opatření už nebude možné v kamenné prodejně zakoupit ani potraviny. Důvodem jsou potíže při pobrexitovém dovozu z Velké Británie. Zboží včetně potravin bude možné dostát pouze přes e-shopy.

ilustrační snímek foto: Reprofoto

Už v pondělí došlo na českých prodejnách k výraznému omezení nabídky. Například v prodejně na pražském Václavském náměstí se v pondělí prodával jen sortiment od českých výrobců. Místo hotových jídel, britských jogurtů a masa tak regály prodejen Marks & Spencer plnily třeba tuzemské brambory nebo vejce. Podle informací serveru iHNed by se ale prodej pouze českých potravin řetězci nevyplatil, a svých 18 tuzemských prodejen tak raději uzavře.

„Dokupte si zásoby Marks & Spencer suchých potravin. Od 15.1. dočasně zavíráme zbylé prodejny. Těšíme se na vás po rozvolnění. Mezitím nakupujte Marks & Spencer potraviny na Rohlík.cz,“ stojí v SMS zprávě, kterou řetězec rozesílá svým registrovaným klientům. Ani tam však nebude dostupné veškeré zboží. Minulý týden ale také řetězec oznámil, že vstupuje na tržiště Mall.cz, kde nabízí oblečení a módní doplňky. Při objednávkách zboží z e-shopu se zákazníci musejí připravit na vyplnění celního prohlášení.

Kromě spolupráce s Rohlíkem, kde Marks&Spencer nabízí kromě potravin i spodní prádlo a ponožky, zahájil minulý týden partnerský prodej v e-shopu Mall.cz. Prodává přes něj oblečení a doplňky.

Kvůli vládním opatřením totiž ke konci loňského roku společnost musela v České republice přerušit prodej oblečení a doplňků, které patří mezi jeho další stěžejní zboží. Podle iHNed by ale problémy neměly vést k úplnému odchodu Marks & Spencer z Česka. Řetězec zde naopak hodlá spolupráci s internetovými obchody dále rozvíjet.

Kvůli koronaviru celkově ve třetím finančním čtvrtletí klesly tržby britské maloobchodní společnosti o 8,4 procenta na 2,77 miliardy liber (80,5 miliardy korun). Varování, že dohoda o uspořádání vztahů mezi Británií a Evropskou unií bude mít výrazný dopad na prodej v jejích obchodech v EU, přišlo už počátkem minulého týdne.

Marks & Spencer také v srpnu uvedl, že zruší kolem 7000 pracovních míst. V listopadu pak firma oznámila svou první ztrátu. Loni akcie podniku klesly o 35 procent. 

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...