Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máslo za sedmdesát? Jako za socialismu

Ekonomika

  9:39
ČESKÉ BUDĚJOVICE - I kdyby čtvrtka másla stála od Nového roku v obchodech 70 korun, jak vyhrožuje šéf jihočeské Madety Milan Teplý, stále bude stát jen tolik, kolik za něj platili lidé za vlády komunistů.

Máslo foto: František VlčekLidové noviny

Současná debata o zdražování potravin bourá mýty o levném socialismu. Ze srovnávacích statistik totiž vyplývá, že pokud bylo za komunistů něco opravdu drahé, pak to byly právě potraviny. Ani současné zdražování se při přepočtu na průměrné platy ani zdaleka neblíží cenám v socialistických obchodech. „Čtvrtka másla stála v Česku v roce 1989 deset korun, zatímco průměrný hrubý plat se pohyboval kolem 3200 korun,“ říká mluvčí Českého statistického úřadu Ladislav Pištora. Protože dnes průměrné platy v Česku překračují dvacetitisícovou hranici, a jsou tedy zhruba šestapůlkrát vyšší než před osmnácti lety, máslo by v socialistických cenách muselo stát až sedmdesát korun. Ve skutečnosti ale dosud stojí 37 korun.

Podobné je to i s řadou dalších základních potravinářských výrobků. Jen cena mléka, jehož prodej komunisté výrazně dotovali, je zhruba stejná jako v socialistických časech. „V roce 1989 se vykupoval litr mléka od prvovýrobců za 4,81 koruny, v obchodech pak stálo polotučné mléko 2, 1 0, “ řekl LN předseda Mlékárenského družstva Jih Zdeněk Houška. Taková cena odpovídá zhruba dnešním čtrnácti korunám.

Doslova horentní sumy ale platili lidé za komunismu za ovoce, zejména, pokud se vůbec dostalo na pulty, za to exotické.

„Před rokem 1989 stály banány i v tehdejších cenách sedmnáct korun, podobně jako mandarinky,“ upozornil českobudějovický zelinář Martin Liška. Aby se například dnešní cena kila banánů vyrovnala těm socialistickým, musela by se pohybovat na hranici 120 korun. Podobně drahé byly za socialismu například masové konzervy.

Konzerva hovězího masa stála 18 korun, což dnes odpovídá dnešní ceně takřka 130 korun.

„Dnes už si to málokdo uvědomuje, ale když za socialismu rodina takzvaně neměla peníze, neměla je na jídlo,“ řekl LN vydavatel potravinářských médií František Kruntorád.

Vysoké ceny potravin totiž byly vykompenzovány nízkými cenami nájmů, energií a vody, které zaznamenaly po pádu totality prudký nárůst i v přepočtu na průměrné platy.

A pokud se Česko přibližuje západním zemím, musí počítat s dalším nárůstem. Například v Rakousku dnes průměrná rodina utratí za nájem až čtyřicet procent svého čistého příjmu, zatímco potraviny jsou jen o málo dražší než v Česku.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat