Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

„Máte raději korunu než euro“

Ekonomika

  14:38
PRAHA - Johan De Ryck, generální ředitel divize KBC AM pro střední a východní Evropu, porovnává vztah obyvatel střední Evropy k podílovým fondům.

Jistota. „Češi jsou dost konzervativní a investují zejména do dluhopisů, zajištěných fondů a fondů peněžního trhu,“ říká Johan De Ryck. foto: František VlčekLidové noviny

LN Jak moc se podílové fondy v České republice využívají v porovnání se západní Evropou?
Čeští investoři jsou v porovnání se středoevropskými zeměmi značně konzervativní. Přibližně pět procent hrubého domácího produktu (HDP) se zde investuje do podílových fondů. Ve Velké Británii je to asi 25 procent a v Německu okolo 11 procent. Takže na českém trhu podílových fondů je určitě prostor pro růst.

Jak se liší druhy investování v sousedních zemích?
Řekl bych, že v Polsku je obyvatelstvo o něco dynamičtější a má větší zájem o akciové fondy. Maďaři mají podobné preference jako Češi, pokud jde o typy fondů, s tím rozdílem, že dávají přednost fondům vedeným v eurech před fondy vedenými v domácí měně. Ty preferují Češi. Češi jsou dost konzervativní a investují zejména do dluhopisů, zajištěných fondů a fondů peněžního trhu. To samé by se dalo říci i o Slovensku, ale Slováci mají větší zájem o velmi krátkodobé a vysoce likvidní fondy peněžního trhu.

Čím si ty rozdíly vysvětlujete?
Myslím, že to není rozdílností potřeb, ale spíš nabídkou místních správců kapitálu. Ze všech peněz investovaných do podílových fondů se na Slovensku investuje 60 procent právě do fondů peněžního trhu. V České republice je to mnohem méně a já myslím, že ten rozdíl způsobuje odlišná skladba nabídky.

Liší se nějakým způsobem délka investice mezi zeměmi střední a západní Evropy?
V zemích střední Evropy investují lidé v průměru 68 procent volných peněz do krátkodobých instrumentů s fixním výnosem. V eurozóně je to v průměru 32 procent. Očekáváme, že se tento poměr v následujících letech vyrovná. Již nyní vidíme ve střední Evropě posun k dlouhodobým investicím.

Kdy myslíte, že se tento poměr vyrovná?
Řekl bych, že během pěti, maximálně deseti let dosáhne Česká republika stejného podílu poměru mezi krátkodobými a dlouhodobými investicemi jako západní Evropa.

Předpokládáte, že se s příchodem penzijní reformy zvýší popularita penzijních fondů?
Rozhodně. Pokud stát zachová nějaký druh příspěvku - a bylo by logické, kdyby ho zachoval, nebo dokonce posílil - na tento typ spoření, stane se z penzijních fondů velmi důležitá kategorie. Jsem přesvědčen, že se stanou nejdůležitějším, možná druhým nejdůležitějším produktem v této kategorii. V současné době stát uvažuje o omezení příspěvků na stavební spoření, a pokud se tak stane a podpora penzijních fondů zůstane nezměněna, uvidíme dramatický přesun prostředků ze stavebního spoření do penzijních fondů.

Jak by si podle vás měli lidé uspořádat své finanční prostředky?
V současné době by měl každý člověk mít stavební spoření, investovat do penzijního fondu a zbytek by měl dát do podílových fondů. Podílové fondy jsou luxusní zboží. Jsou jako lahev šampaňského. Je to produkt, který byste si měli pořídit, pokud všechny vaše ostatní potřeby jsou již uspokojeny.