Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mateřská může být kratší

Ekonomika

  7:48
Praha - Matky by už brzy nemusely být trestány za to, pokud se brzy po porodu budou chtít vrátit do práce. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas připravuje - ještě než opustí svůj resort - změny ve výplatě rodičovských dávek.

Petr Nečas (ODS) foto: Hynek Glos, Lidové noviny

V současné době mají matky po porodu zákonem dáno, že půl roku pobírají mateřskou a do čtyř let věku dítěte dostávají rodičovský příspěvek.

 Nečas hodlá zavést takzvanou třírychlostní rodičovskou. „Mladé maminky by si mohly zvolit jednak stávající systém, nebo možnost, že by byl rodičovský příspěvek brán pouze do tří let, ale ve vyšší částce, zhruba o jednu čtvrtinu oproti tomu příspěvku, který je vyplácen do čtyř let,“ vysvětluje Nečas s tím, že pak by byla ještě třetí možnost - vyplácení vyšší mateřské a delší dobu a ve vyšší částce, ale rodičovský příspěvek by rodič dostával jen do roku a půl věku dítěte.

 Ve sněmovně má i při současném rozložení politických sil tento návrh šanci. Nečasův předchůdce Zdeněk Škromach totiž připustil, že by pro něj ČSSD mohla zvednout ruku. Škromach dokonce uvedl, že jim tento plán ODS přetáhla. „Je potřeba rozlišit, co je náš návrh, a co jejich. Tohle je věc nebo koncept, na kterém ministerstvo práce pracovalo, ještě než pan Nečas na ministerstvo přišel,“ prohlásil Škromach, který prý už dříve chtěl, aby si rodič, který pečuje o dítě, mohl rozdělit dobu rodičovského příspěvku dokonce až do osmi let.
Cílem návrhu je podle Nečase dát rodičům větší možnost volby mezi budováním kariéry, pečováním o své děti či možností obě věci skloubit dohromady. Podle ekonomů je takový záměr pozitivní, protože ženy by tak mohly zůstávat na mateřské jen nezbytně dlouho a nedocházelo by ke zneužívání dávek.

 „Je spravedlivý tím, že by zde byla možnost kratší mateřské. Ženy by na tom neměly prodělat a bude tam větší motivace vracet se zpátky do práce,“ konstatoval hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. Veřejné finance by to podle něj nijak zatížit nemělo. Analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora ale upozorňuje, že jde o zvýhodnění matek, které plánují vrátit se co nejdříve po porodu do práce. Pak si totiž budou moci zvolit nejvyšší možné příspěvky. Zkrátka by neměli přijít ani otcové. Součástí Nečasových plánů jsou také dva týdny placené dovolené během prvních dvou měsíců po narození dítěte. Státní pokladnu by tato novinka měla přijít na stovky milionů, odhadl Nečas.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!