Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mathé: Mé angažmá v ČT je neprůchodné

Média

  15:49
PRAHA - Bývalý ředitel České televize z let 1993 až 1998 Ivo Mathé nepředpokládá, že by se na jejím řízení podílel znovu, kdyby byl šéfem ČT zvolen Petr Klimeš. Tomu Mathé pomáhal vypracovat kandidátský projekt. "Mé angažmá v České televizi je neprůchodné, abych tak řekl, politicky i lidsky," řekl LN při včerejším koncertu proti mediálním radám na pražském Václavském náměstí.

Akci zaměřenou proti údajné politizaci kontrolních orgánů veřejnoprávních médií uspořádalo občanské sdružení Pro Wave a studentská iniciativa Invetura demokracie.

Ivo Mathé na pódiu vystoupil s krátkým projevem. V úvodu kritizoval, že na internet unikly kandidátské projekty všech devatenácti uchazečů o místo generálního ředitele ČT, o nichž má Rada České televize veřejně mluvit až v půli května.

Na adresu veřejnoprávních radních pak prohlásil: "Problém rady jak České televize, tak Českého rozhlasu je v tom, jak si vykládají zákon. Ono totiž v jednom paragrafu, v paragrafu 4. se píše, někde dole ovšem, na posledním místě, že se ze své činnosti zodpovídají Poslanecké sněmovně. A to oni preferují před ustanovením hned na začátku toho paragrafu, kdy jsou zákonem považováni za orgán, který slouží veřejnosti. A veřejnost je pro mne, a možná i pro vás trochu širší pojem. Rozhodně je společnost a veřejnost zajímavější, řekl bych, že i inteligentnější, nápaditější a důležitější. Ale jim je bližší zřejmě těch pár poslanců."

V závěru svého vystoupení Mathé přečetl zdravici od bývalého prezidenta Václava Havla: "Takováto setkání jsou mi blízká, protože se scházejí za dobrou věc. Pozdravuji přítomné a držím palce Inventuře demokracie." Jak Mathé potom řekl v rozhovoru s LN, poslat vzkaz byl Havlův nápad.

Vystoupit na koncertu proti mediálním radám byla vaše iniciativa?

Byl jsem pozván, protože jsem na Inventuře demokracie loni měl panel, s kolegou Justem a kolegou Hvížďalou, na právnické fakultě, na téma právě mediální legislativy a hlavně nakládání s ní.

Přednést zdravici od Václava Havla byl váš nápad?

To byla spíše jeho iniciativa. Byli jsme spolu totiž o víkendu v Německu, kde dostával Demokratiepreis a v sobotu tam byla premiéra Odcházení, takže jsme měli možnost o tomto docela často mluvit.

Jednomu z kandidátů na šéfa ČT Petru Klimešovi jste pomáhal s jeho projektem. Nemůže vaše vystoupení na koncertu proti mediálním radám brané jako součást určité kampaně před volbou ředitele?

Absolutně ne. S Čestmírem Kopeckým jsem jeho (Klimešovu - pozn. red.) práci konzultoval, ale nemluvil jsem s ním ani nekorespondoval po tom nešťastném zveřejnění (projektů na internetu - pozn. red.). Před prvním kolem se to nemělo stát. Buď mělo být v propozicích, že třeba po prvním kole budou zveřejněny, to by bylo docela logické a správné, ale teď nevím, jak budou (radní) kandidáty soudit, když jeden bude moci hovořit se znalostí projektu toho druhého. To je docela absurdní věc. Opravdu podezírám někoho z rady, nebo dokonce spíš někoho, kdo to objednal a zařídil, že takto vystavil výběrové řízení riziku, že může být zrušeno, napadnuto, zpochybněno. A to vlastně logicky, protože jde o správní řízení, čili jakákoli stížnost ke správnímu soudu to buď pozdrží, nebo dokonce zruší, to je nejhorší, co se mohlo stát.

Možná to zachrání opatření, že kandidáti podepisovali souhlas se zveřejněním svých projektů

Myslím, že nepodepisovali. Maximálně mohli podepisovat souhlas se zveřejněním po prvním kole. Ale teď to zkreslí tu soutěž. A navíc to dává možnost případným zpochybňovačům. Připadá mi to skoro jako záměr.

Radní Radek Mezuláník, jehož syn projekty na web dal, nicméně říká, že takto má každý sám možnost posoudit, nakolik výběr ředitele proběhne adekvátně. 

Ano, jsem pro to, aby veřejnost měla tu možnost, ale s nějakým (předchozím) souhlasem - možná by to kandidáti psali jinak -, anebo po provedení užšího výběru.

Pokud by Petr Klimeš vyhrál a stal se generálním ředitelem ČT, dá se počítat, že byste v jeho managementu zaujal nějaké přední místo?

O tom velmi pochybuji. Jednak jsem zakotven na Akademii múzických umění ještě na tři a půl, čtyři roky. Druhá věc je, že mé angažmá v České televizi je neprůchodné, abych tak řekl, politicky i lidsky.

Autor:

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat