Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mattoni blokovala reklamu Korunní. Zaplatí pokutu

Ekonomika

  8:00
BRNO - Nejvyšší soud rozhodl, že společnost Karlovarské minerální vody (KMV) musí zaplatit přes 200 000 korun za to, že sedm měsíců blokovala vysílání reklamy na konkurenční minerálku Korunní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

Spor trval sedm let, rozhodnutí Nejvyššího soudu je definitivní. V pátek o tom informoval server Aktuálně.cz. KMV ale v srpnu uspěly u Nejvyššího soudu, který potvrdil, že obsah reklam byl nekalou soutěží, řekla mediální zástupkyně KMV Bibiana Beňová.

PSALI JSME:

Předmětem sporu se staly reklamy, které upozorňovaly na rizika spojená s nadměrným příjmem hořčíku a zdůrazňovaly vyvážené složení minerálky Korunní. Podle KMV reklamy poškozovaly značku Magnesia, firma proto požádala soud, aby vysílání spotů zakázala.

Soud žádosti vyhověl a dalších sedm měsíců se reklama nevysílala, pak však soudci předběžné opatření zrušili. Výrobce Korunní škodu způsobenou zákazem reklamy vyčíslil na 440.000 korun a KMV zažaloval.

Vrchní soud v Praze žalobě částečně vyhověl a rozhodl, že KMV musí zaplatit polovinu částky. Podle soudců byl sice výrobce Korunní poškozen, ale firma mohla natočené spoty využívat i nadále. Obě společnosti se odvolaly, Nejvyšší soud však jejich námitky neuznal a rozhodnutí potvrdil.

Chybné rozhodnutí soudu?
Podle mínění KMV je ale žaloba, která se domáhala náhrady za neodvysílané spoty, důsledkem chybného rozhodnutí soudu z roku 2005, které umožnilo nárokovat částku, ačkoli se firma chovala v rozporu se zákonem.

"KMV nicméně vítají, že po letech rozsáhlých soudních řízení byla spravedlnost nalezena a že bylo uznáno, že dehonestování produktu a obchodní značky konkurenta je nekalosoutěžní praktikou. Úhradu částky 220.115 Kč KMV považují za jakousi daň spravedlnosti," uvedla mediální zástupkyně KMV Beňová.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR budou KMV respektovat. Spor o obsah reklamy ale ještě neskončil. KMV v září uspěla u Nejvyššího soudu, který nařídil Vrchnímu soudu v Praze, aby se žalobou KMV na údajně nekalou soutěž ze strany Karlovarské Korunní znovu zabýval.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...