Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mazáci: Byli jednou tři detektivové

Ekonomika

  14:00
Trojice postarších detektivů-nadšenců čeří ospalé vody městečka Klášterec v seriálu Mazáci, který bude v sobotu bojovat o postup do finále Souboje seriálů České televize.

Miroslav Donutil a Oldřich Navrátil, hvězdy seriálu Mazáci foto: ČT

Malou chvilku může první obraz seriálu režiséra Milana Šteindlera mást, co do žánrového zařazení: odehrává se na pohřbu. Záhy se však jasně projeví, kde jsme - v komediálně laděném, a jak se potvrdí o něco později, také v detektivním seriálu.

Po pohřbu následuje pohřební hostina, po ní kocovina a v jejím rámci zdrcující zjištění. Záznam z bezpečnostní kamery hovoří jasně: vdovcův zeť se v opilosti vloupal do místního starožitnictví. Navíc pak zmizel. Nezbývá než zalarmovat dva kamarády a pokusit se vše napravit. A je jasné, že cesta za nápravou bude klikatá a povede spíše k pravému opaku. Jakkoli nikdo nepochybuje, že vše nakonec dobře dopadne.

SOUBOJ SERIÁLŮ:

Vyberte nejlepší seriál všech dob!

Hlasovat můžete od soboty 5. listopadu 2011 ZDE

Mazáci jsou pro akci, jakou je Souboj seriálu, takřka ideálně vybaveni. Srozumitelný děj, uměřená režie, a především milovaná herecká hvězda kalibru Miroslava Donutila v hlavní roli, s neméně silnou podporou Oldřicha Navrátila a Mariána Labudy coby jeho kumpánů.

Scénář spolu s Richardem Medkem napsal Roman Kopřivík, jinak též šéfdramaturg programového okruhu ČT1 a scenárista nedávno odvysílaného seriálu Znamení koně. Na jeho kontě je třeba také dramaturgie seriálů Rodinná pouta, Ulice, Horákovi a Velmi křehké vztahy.

Do akce je někdy potřeba jít i v přestrojení.

Do akce je někdy potřeba jít i v přestrojení.

Není divu, že "divák rovinných dostihů a rekreační jezdec", jak se mj. charakterizuje na stránkách České televize, osedlal v Souboji seriálů jasného favorita. "Se spoluautorem Richardem Medkem jsme se rozhodli pro návrat k obyčejným lidem, obyčejným životům," charakterizuje scenárista Mazáky."Můžeme divákům slíbit, že žádný z našich mazáků nikdy nebude například řešit, jak vysvětlit synovi a jeho registrovanému partnerovi, že ho anorektická matka koupila na černém trhu od laoského překupníka spermatu." A dobře ví, proč bude mnohý divák pro tento seriál v sobotu hlasovat: "Protože Mazáci jsou jeho! Každá divačka má nějakého takového 'mazáka' doma a nebo ho tam jednou bude mít. A každý divák je a nebo jednou bude takovým 'mazákem', jaké nám brilantně ztvárnili Miroslav Donutil, Oldřich Navrátil a Marián Labuda."

O vítězství se Mazáci tuto sobotu večer poperou s konkurenčním projektem Cirkus Bukowsky.

Lidovky.cz tipují

Šance seriálu:
+ Maximální. Miroslav Donutil v hlavní roli a laskavý humor - kanón těžšího kalibru už do Souboje seriálů nikdo přitáhnout nemohl

Handicap seriálu:
- Jedinou hrozbou je případné semknutí příznivců méně obvyklé televizní náplně, kterou slibuje konkurence

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...