Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mazáci: Byli jednou tři detektivové

Média

  14:00
Trojice postarších detektivů-nadšenců čeří ospalé vody městečka Klášterec v seriálu Mazáci, který bude v sobotu bojovat o postup do finále Souboje seriálů České televize.

Miroslav Donutil a Oldřich Navrátil, hvězdy seriálu Mazáci foto: ČT

Malou chvilku může první obraz seriálu režiséra Milana Šteindlera mást, co do žánrového zařazení: odehrává se na pohřbu. Záhy se však jasně projeví, kde jsme - v komediálně laděném, a jak se potvrdí o něco později, také v detektivním seriálu.

Po pohřbu následuje pohřební hostina, po ní kocovina a v jejím rámci zdrcující zjištění. Záznam z bezpečnostní kamery hovoří jasně: vdovcův zeť se v opilosti vloupal do místního starožitnictví. Navíc pak zmizel. Nezbývá než zalarmovat dva kamarády a pokusit se vše napravit. A je jasné, že cesta za nápravou bude klikatá a povede spíše k pravému opaku. Jakkoli nikdo nepochybuje, že vše nakonec dobře dopadne.

SOUBOJ SERIÁLŮ:

Vyberte nejlepší seriál všech dob!

Hlasovat můžete od soboty 5. listopadu 2011 ZDE

Mazáci jsou pro akci, jakou je Souboj seriálu, takřka ideálně vybaveni. Srozumitelný děj, uměřená režie, a především milovaná herecká hvězda kalibru Miroslava Donutila v hlavní roli, s neméně silnou podporou Oldřicha Navrátila a Mariána Labudy coby jeho kumpánů.

Scénář spolu s Richardem Medkem napsal Roman Kopřivík, jinak též šéfdramaturg programového okruhu ČT1 a scenárista nedávno odvysílaného seriálu Znamení koně. Na jeho kontě je třeba také dramaturgie seriálů Rodinná pouta, Ulice, Horákovi a Velmi křehké vztahy.

Do akce je někdy potřeba jít i v přestrojení.

Není divu, že "divák rovinných dostihů a rekreační jezdec", jak se mj. charakterizuje na stránkách České televize, osedlal v Souboji seriálů jasného favorita. "Se spoluautorem Richardem Medkem jsme se rozhodli pro návrat k obyčejným lidem, obyčejným životům," charakterizuje scenárista Mazáky."Můžeme divákům slíbit, že žádný z našich mazáků nikdy nebude například řešit, jak vysvětlit synovi a jeho registrovanému partnerovi, že ho anorektická matka koupila na černém trhu od laoského překupníka spermatu." A dobře ví, proč bude mnohý divák pro tento seriál v sobotu hlasovat: "Protože Mazáci jsou jeho! Každá divačka má nějakého takového 'mazáka' doma a nebo ho tam jednou bude mít. A každý divák je a nebo jednou bude takovým 'mazákem', jaké nám brilantně ztvárnili Miroslav Donutil, Oldřich Navrátil a Marián Labuda."

O vítězství se Mazáci tuto sobotu večer poperou s konkurenčním projektem Cirkus Bukowsky.

Lidovky.cz tipují

Šance seriálu:
+ Maximální. Miroslav Donutil v hlavní roli a laskavý humor - kanón těžšího kalibru už do Souboje seriálů nikdo přitáhnout nemohl

Handicap seriálu:
- Jedinou hrozbou je případné semknutí příznivců méně obvyklé televizní náplně, kterou slibuje konkurence

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...