Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Média při zpoplatnění sázejí na exkluzivitu, první to zkusí Echo24

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Internetová média při zpoplatnění obsahu sázejí na exkluzivitu, cena se ale výrazně liší od 500 korun až po 14 000 korun za roční předplatné. Vyplývá to z informací účastníků úterní mikrokonference serveru Médiář.cz o placeném obsahu. Důležitou roli hraje také příjem z inzerce, který v řadě případů příjem za předplatné předčí.
Práce s počítačem – ilustrační foto.

Práce s počítačem – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Projektem počítajícím se zpoplatněním svého obsahu je například chystaný internetový deník Echo24.cz zaměřený na politiku a byznys, který má vzniknout na přelomu února a března. Jeho autor, bývalý šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek, v úterý mimo jiné prozradil, že předpokládá cenu u deníku i pozdějšího tabletového týdeníku zhruba 50 korun měsíčně. Roční předplatné pak vyjde na 500 korun, obě média zároveň spoléhají na příjmy z inzerce.

Balšínek naznačil, že v průběhu roku přibude také tištěný produkt s charakterem měsíčníku, který ale spatří světlo světa, až bude silné téma a pokud bude zajištěna inzerce. Problém tiskového trhu je totiž podle něj nevyvážený příjem z reklamy. "Vychází to přesně tak, že šest měsíců v roce vyděláváte na těch ostatních šest," řekl Balšínek, který zároveň představil zástupce šéfredaktora Jana Dražana, dále redakce počítá s pěti názorovými komentátory, pěti reportéry i spolupracujícími studenty. Obchodní ředitelkou bude Petra Feřtrová, jež má také podíl ve vydávající firmě Echo Media.

ČTĚTE TAKÉ:

Již zavedeným projektem na tuzemském trhu, který Balšínkovi podle jeho slov posloužil jako inspirace, je web Motejlek.com. Ekonomický portál, za jehož produkcí stojí novináři Miroslav Motejlek a Petr Skočdopole, jde naopak cestou výrazně vyšších cen, kdy celoroční předplatné přijde na 14 000 korun plus DPH. Motejlek v úterý uvedl, že Balšínkovi loni při rozjezdu jeho projektu nabízel partnerství, z toho nakonec sešlo a Echo24.cz vzniká za podpory úvěru bývalého šéfa společnosti Patria Finance Jana Klenora.

Anglický obsah se zpoplatnit nepodařilo

Portál Motejlek.com podle hlavního autora loni zaznamenal nárůst fakturace na trojnásobek. Příjmy z reklamy přitom poprvé předčily příjmy z placeného obsahu. Motejlek také upřesnil, že se v minulosti nepodařilo zpoplatnit anglický obsah, místo toho ale přišel doplňkový produkt Motejlek.art. S pokračováním tohoto tištěného magazínu počítají i letos.

Na mediálním trhu údajně mají v hledáčku také dvě až tři akvizice, které by si podle Motejlka s pomocí bank mohli dovolit. "Protože se nám hromadí na účtu peníze, které si nevyplácíme, tak bychom něco menšího, ale zajímavého koupili," uvedl. Podle Motejlka "historicky padla jedna nabídka" také na převzetí stávajícího média, a to vydavatelství Economia. "Jednání proběhlo. Bohužel, možná bohudík tam došlo ke změně ředitele," poznamenal Motejlek s tím, že čeká, že se k tomu vrátí. Mluvčí vlastníka vydavatelství Tomáš Pavlík alesdělil, že Economia loni nebylo na prodej a není ani nyní.

Jiné strategie

Menším internetovým projektem, který se zaměřuje na zpravodajství z médií a showbyznysu, je portál Borovan.cz novináře Aleše Borovana s ročním předplatným 8 999 Korun. Podobně jako ostatní nabízí i nižší ceny za kratší časová období. Borovan  prozradil, že má desítky předplatitelů, a to především ze stran finančních a bankovních společností, ale také právnické kanceláře a mediální hráče.

Jinou strategii než zpoplatnění svého obsahu zvolil v loňském roce tabletový týdeník Dotyk. Od loňského května, kdy začal vycházet, je svým čtenářům k dispozici každý pátek zdarma. Vydavatelství nedávno uvedlo, že se zavedením cen nepočítá ani v příštím roce.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat