Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

16.10.1989: Havel dostal ve Frankfurtu prestižní cenu. Komunisté to tají

Václav Havel s manželkou Olgou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel s manželkou Olgou. | foto: Lidové noviny

PRAHA Spolkový kancléř Helmut Kohl si ve Frankfurtu nad Mohanem dovolil nabídnout pomoc národům v komunistických zemích a okamžitě to schytal. Rudé právo hned druhého dne kontrovalo článkem Nebezpečné přístupy, jehož jádro mimochodem zveřejnila jakožto své prohlášení ČTK.

Retro zprávy

  • Lidové noviny připravily rozsáhlou sérii materiálů a projektů věnovaných 25. výročí listopadu 1989. Pod titulem „Před 25 lety“ vycházelo v LN od října retro zpravodajství. Co se psalo před pětadvaceti lety, můžete najít i na serveru Lidovky.cz v rubrice Den po dni (ŹDE).

V článku se psalo (a bylo to pro jistotu tučně vytištěno): „Československu podal pomocnou ruku Sovětský svaz, a to v dobách nejhorších.“ Kde bere Kohl tu odvahu vůbec něco takového nabízet?, ptal se komunistický deník a pokračoval obviněními, že Kohl chce překreslovat hranice a že neuznává suverenitu států. Klasická rituální kritika.

Druhý den knižního veletrhu byl ale pro československé komunisty už o poznání méně radostný. Cenu míru západoněmeckých knihkupců totiž získal Václav Havel. Do Frankfurtu nad Mohanem však nepřijel; ne že by nemohl. Komunisté mu dali „velkoryse“ na výběr: buď nepojede vůbec, nebo vyjede navždy. Odmítl.

Havlův projev proto četl v zastoupení Maximilian Schell. Havel v něm například psal o socialismu: „Gorbačov chce zachránit socialismus zavedením trhu a svobody slova. Li Pcheng zachraňuje socialismus masakrováním studentů a Ceau?escu zbuldozerizováním svého národa.“

Havlovy věty se československým médiím samozřejmě nehodily tak dobře jako věty Kohlovy (a vůbec: Havel se nehodil jako takový). Ničemu nemohly posloužit. A tak nastalo ticho – jako by frankfurtský festival projevem Helmuta Kohla skončil.
Místo toho si čtenáři Rudého práva mohli na první stránce přečíst, jak do Iráku přiletěl na oficiální návštěvu předseda federální vlády Ladislav Adamec a rozmlouval se Saddámem Husajnem. Rozhovor trvající déle než hodinu probíhal, jak jinak, „v otevřeném a přátelském ovzduší“.

Deník neopomněl zdůraznit, že díky vzájemné spolupráci byly v Iráku vybudovány rafinérie, závod na výrobu obuvi v Kufě, montovny v Iskandaríji nebo textilka v Mosulu.

Kdo tenkrát mohl tušit, jak všechno souvisí se vším? Že právě Rudým právem na úkor diktátora Husajna „opomenutý“ laureát prestižní Ceny míru západoněmeckých knihkupců, Václav Havel, podepíše (už jako prezident České republiky, nikoli jako nechtěný disident) spolu s dalšími sedmi kolegy v roce 2003 takzvaný Dopis osmi, kterým nepřímo podpoří zásah Spojených států amerických v Iráku a uchystá definitivní konec tamního diktátora? Inu, to jsou paradoxy…

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?