Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Adeptů přibývá. Kdo získá Sexistické prasátečko?

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011. | foto: Reprofoto

PRAHA Polonahá krasavice a nabídka stavby lešení nemají zdánlivě nic společného. Ale když se ocitnou společně na jednom billboardu a přidá se k tomu dvojsmyslná věta "Postavíme vám ho všude!", je na světě další z řady sexistických reklam. Která z nich získá titul Sexistické prasátečko roku?

Už potřetí se do soutěže o Sexisitické prasátečko roku schází nominace na nejvíce sexistickou reklamu v Česku. Tedy takovou reklamu, která staví na stereotypních názorech na ženy nebo muže a podporuje tím představu méněcennosti jednoho pohlaví. Nemusí se jednat jen o sexuální narážky.

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

"Sexismus se projevuje především předsudky o nezpůsobilosti k určitým činnostem – žena, která neumí řídit, muž, který se nedokáže postarat o dítě. A v důsledku tak působí diskriminačně," uvádí hnutí Nesehnutí, které soutěž pořádá.

MÁTE TIP?

Máte tip na sexistickou reklamu roku? Až do konce září můžete návrhy zasílat na e-mailovou adresu zenskaprava@nesehnuti.cz. Nominované reklamy si lze průběžně prohlížet ZDE.

Jeho snahou je upozornit, že některé reklamy mohou urážet, aniž si to třeba jejich autoři uvědomují.

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

Reklamy, které spočívají ve stereotypním prezentování žen coby pečovatelek o domácnost a nositelek ladných křivek, přibývají po desítkách. Podobně je tomu i v případě reklam s muži v hlavních rolích - jejich zájem spočívá téměř jen ve sportu, zábavě a zbylá část jsou kariérističtí pracanti.

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

"Realita a zkušenost nám ukazuje, že ženy nejsou jen hospodyňky, stejně jako muži nejsou jen podnikatelé v oblecích," míní organizátoři soutěže, kterou chtějí na toto klamavé stereotypní vyobrazování mužů a žen v reklamách upozornit.

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

Sexistické reklamy se budou hromadit do konce září a svůj tip může do soutěže zaslat kdokoliv. Nemusí se jednat jen o papírové reklamy nebo billboardy, ale také o televizní či rozhlasové reklamy.

K TÉMATU:

Reklama nominovaná do soutěže o Sexistické prasátečko roku 2011.

"O došlých reklamách bude veřejnost i odborná porota hlasovat v říjnu, v listopadu se pak všichni mohou těšit na slavnostní předání této anticeny", doplňuje koordinátorka programu Kristýna Pešáková.

VÍTĚZOVÉ MINULÝCH ROČNÍKŮ

Loni získala anticenu firma S&Ř, CH Kovo, která se zabývá řezáním, vysekáváním a ohýbáním plechu, a to za reklamu, která fotku téměř svlečené ženy doplňuje textem "Přeřízneme, ohneme vše dle Vašeho přání".
sexistická reklama

V roce 2009 si Sexistické prasátečko odnesl brněnský noční klub Belveder, který lákal k návštěvě billboardem s nahou dívkou.
Billboard, který zvítězil v soutěži o sexistické prasátečko.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.