29. července 2014 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Média

Aféra Snowdena umlčela zdroje a ohrožuje svobodu tisku, tvrdí průzkum

Edward Snowden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden | foto: ČTK

WASHINGTON Skandály kolem rozsáhlých monitorovacích programů amerických tajných služeb omezily ochotu amerických vládních úředníků hovořit s novináři a v konečném důsledku ohrožují svobodu tisku. Ve společné zprávě vydané ve Washingtonu to uvedly organizace Human Rights Watch (HRW) a Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Obě vlivné skupiny, které se angažují v ochraně lidských práv, ke svým závěrům dospěly na základě pohovorů s 90 americkými novináři a právníky.

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) se loni ocitla uprostřed aféry, kterou rozpoutal její bývalý systémový analytik Edward Snowden. Informace, které vyzradil, ukázaly na obří monitorování internetové a telefonické komunikace, kterou NSA shromažďuje po celém světě a vyhodnocuje. Skandál potvrdil, že americké tajné služby jsou schopny zachytit informace o jakémkoli telefonickém hovoru či souboru elektronické pošty.

Strach z problémů

Podle Human Rights Watch a Amerického svazu pro občanské svobody tato skutečnost vyvolala strach amerických vládních úředníků z problémů, které by mohly vyvolat jejich kontakty s novinářskou komunitou. Zaměstnanci vládních úřadů se obávají, že jakýkoli styk s žurnalisty by se mohl obrátit proti nim.

Situaci podle obou organizací zhoršuje i skutečnost, že americká vláda zostřila postih za únik informací do médií. To vše vede k tomu, že novináři mají horší přístup ke zdrojům, tvorba zpravodajství trvá déle a informací je méně.

"Novináři si stěžují, že úředníci jeví daleko menší ochotu než dřív udržovat s tiskem kontakt, i když jde o informace nepodléhající zveřejnění nebo osobní názory," uvádí se ve zprávě. Po Snowdenově aféře se vláda snaží omezit "vnitřní informační ohrožení", kvůli podezření z úniku informací už obvinila osm lidí.

"Vláda USA se označuje za model svobody a demokracie, ale její vlastní monitorovací programy ohrožují právě ty hodnoty, které údajně vyznává," zdůrazňuje se ve zprávě. Její autoři vyzývají prezidenta Baracka Obamu, aby přehodnotil monitorovací techniky zpravodajských služeb a uvolnil pravidla utajování.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...