Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kate má porodit za několik týdnů, před nemocnicí je tlačenice

Těhotná Kate opouští nemocnici v doprovodu Williama.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotná Kate opouští nemocnici v doprovodu Williama. | foto: Reuters

LONDÝN Do porodu prvního potomka britského prince Williama a jeho manželky Kate to klidně ještě může být několik týdnů, ale světové sdělovací prostředky nehodlají nic ponechat náhodě a houfují se před londýnskou nemocnicí, kde má dítě přijít na svět.

Před soukromým křídlem Lindo nemocnice St. Mary už vyrostl doslova prales žebříků a stativů a řada médií tu zahájila čtyřiadvacetihodinovou hlídku ve snaze nepromeškat klíčový okamžik, napsala agentura AFP.

"Už tu byli kolemjdoucí trousící nevěřícné poznámky," připustil jeden z kameramanů americké NBC pohodlně rozložený v tábornickém křesílku na slunci. "Naše síť je tu od předminulého pondělí, ale čtyřiadvacet hodin denně jsme začali hlídat až před několika dny," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Až Kate konečně nastoupí do nemocnice, rozezvučí se vzduch frenetickým cvakáním fotoaparátů a bzučením kamer, ale vzhledem k tomu, že se má dítě oficiálně narodit až po polovině července, může to být ještě dlouhé čekání.

Do té doby si fotografové a kameramani mohou jen užívat sluníčka s knihou nebo časopisem a doufat, pokud tedy vydrží pěkné počasí, že porod ještě nějakou chvíli počká.

Porod bude celosvětovou mediální senzací zvláště pak s ohledem na popularitu Williama a Kate, jejichž pohádkovou svatbu v roce 2011 sledovaly na celém světě odhadem dvě miliardy lidí.

Novináři vyznačili své území lepící páskou

Na chodníku před nemocnicí jsou lepící páskou vymezeny demarkační linie území, na něž si dělají nárok soupeřící sdělovací prostředky. Ovšem desítky žebříků se zapojí do akce až ve chvíli, kdy na Kate přijdou porodní bolesti.

Velké mediální skupiny si každá kolem nemocnice zabraly 15 i více míst, odhodlané nepromeškat snímek roku. "Nemůžete spoléhat jen na fotku z jednoho úhlu - může vám ho někdo nebo něco zablokovat," vysvětluje další ze zaměstnanců NBC, který se představil jen jako Tony.

"Musíte si zajistit několik úhlů." Nejlepší místa s výhledem přímo na vchod do křídla Lindo jsou vyhrazena pro největší britské zpravodajské stanice - BBC, ITN a Sky News. Na stejném místě s novorozeným Williamem pózoval v roce 1982 také princ Charles se svou tehdejší manželkou princeznou Dianou, která zahynula při automobilové nehodě v Paříži v roce 1997.

Kavárna na opačné straně ulice má zlaté časy a také jiní lidé vycítili podnikatelskou příležitost. Patří mezi ně i Kaya Mar, který sám sebe označuje za satirického umělce. K nemocnici se dostavil s několika obrazy budícími značnou pozornost.

Na jednom z nich je Kate zpodobněná coby panna Marie s královským novorozenětem v náručí. Na ponožce přimaloval Kate díru, aby naznačil dobu nuceného šetření, do níž se dítě narodí. "Myslím, že lidé se dívají na královské dítě jako na svým způsobem spasitele v těchto časech," řekl.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...