3. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

„Selfie“ se na fotbalovém mistrovství šíří jako lavina

Kolumbijští fotbaloví fanoušci se fotí na způsob selfie před Pantanal Arenou ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolumbijští fotbaloví fanoušci se fotí na způsob selfie před Pantanal Arenou ve... | foto: ČTK/AP

SAO PAULO Brazilský střelec Neymar se vyfotografoval se svou přítelkyní, jeden německý hráč s kancléřkou Angelou Merkelovou v soukromí šatny a fanoušci se donekonečna fotí na stadiónech. Skutečnou hvězdou fotbalového mistrovství světa 2014 je podle agentury AFP takzvaná "selfie", tedy fotka, na níž se objevuje především samotný fotografující.

Mistrovství světa v Brazílii je první v éře masivního využívání chytrých telefonů, které zásobují internetové sociální sítě miliony obrázků a zpráv.

Od mistrovství světa v Jihoafrické republice v roce 2010 se počet mobilních telefonů s přístupem na internet více než zčtyřnásobil. Z 800 milionů jejich počet vyrostl na 2,5 miliardy odhaduje organizace GSMA, která sdružuje mobilní operátory světa.

Obdiv vždy potěší

Narcistické focení "selfie" překonalo všechny zábrany v průběhu mistrovství světa v Brazílii, kde úřady odhadují, že více než tři miliony Brazilců a 600.000 cizinců navštívili nebo ještě navštíví zápasy na stadionech dvanácti hostitelských měst.

"Pro člověka je velmi lákavé pocítit uznání a internet je mocný komunikační nástroj. U 'selfie' to není závislé na nějaké společnosti nebo reklamní agentuře. Tady fyzická osoba komunikuje sama za sebe," řekla AFP Rosa Maria Farahová z výzkumného střediska pro psychologii na katolické univerzitě v Sao Paulu.

Dvaadvacetiletý Neymar, hvězda týmu Seleçao a ikona milionů dospívajících Brazilek, pravidelně vystavuje svůj soukromý život na sociálních sítí. Fotka, kterou poslal po zahajovacím zápase Brazílie s Chorvatskem z 12. června, v den svatého Valentýna v Brazílii, dostala na internetu více než milion "lajků", tedy kladných hodnocení. Na obrázku má odhalenou horní polovinu těla a líbá ho jeho přítelkyně.

I politici podlehli

Portugalští hráči se sami nafotili s prezidentem Aníbalem Cavacem Silvou ještě před mistrovstvím. V popředí je samozřejmě kanonýr Cristiano Ronaldo, který umístil fotku na svém twitterovém účtu. Obrázek si prohlížející přeposlali 14.000 krát a jako oblíbený zařadilo 17.000 uživatelů.

Němečtí hráči udělali totéž, jako například Lukas Podolski, který zveřejnil svou "selfie" z šatny s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po vítězství nad Portugalskem.

Argentinec Sergio Agüero zveřejnil celou galerii fotek na počátku mistrovství, když se vyfotil úplně s každým ze svých spoluhráčů. Jeho 6,1 milionu fanoušků mohlo tak díky mikroblogu Twitter zahlédnout celou fotbalovou sestavu, s níž se jindy dělají největší tajnosti.

Vyfotit se kdekoliv

Fotografické autoportréty nejsou samozřejmě jen výsadou fotbalových hvězd. Tisíce anonymních fanoušků činí totéž, aby mohli všem ukázat, že tam byli. Kromě samotných stadionů je vhodná každá záminka: fotí se cestou na zápas nebo v kterémkoli baru. Hodilo se jim i postát před reklamním poutačem v Riu de Janeiru s vyceněnými zuby uruguayského útočníka Luise Suáreze, který kousnul v zápase protivníka a byl posléze z mistrovství vyloučen.

Během prvních zápasů operátoři zaznamenali kolem 7,6 milionu přenosů dat, ať již šlo o e-maily, fotografie či multimediální vzkazy. Na Twitteru si jeho uživatelé v první fázi mistrovství vyměnili více než 300 milionů zpráv. Na Facebooku to byla rekordní miliarda přenosů - o fotbale spolu komunikovalo 220 milionů lidí, kteří psali vzkazy nebo komentáře, sdíleli fotky či jen odfajfkovali políčko "To se mi líbí".

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.