Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Al Gore zažaloval Al-Džazíru, kvůli koupi jeho televize

Al Gore | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Al Gore | foto: Reuters

LOS ANGELES Bývalý demokratický viceprezident Al Gore podal žalobu na americkou pobočku katarské zpravodajské televize Al-Džazíra. Ta mu prý dluží miliony dolarů z koupě televizního kanálu Current TV, který Al-Džazíra loni od něj a dalších akcionářů koupila za 500 milionů dolarů (asi deset miliard korun).

Žalobu podal Gore a spoluzakladatel Curent TV Joe Hyatt v době, kdy za rok vysílání si americká Al-Džazíra nedokázala získat významnější sledovanost.

Žalobu podali Gore a Hyatt v pátek u soudu ve státě Delaware. Goreův právník David Boies k tomu prohlásil, že americká pobočka Al-Džazíry "si chce sama přiřknout slevu k nákupní ceně, která byla sjednána před téměř dvěma lety". Právní zástupce Al-Džazíry agentuře Reuters sdělil, že televize žalobu studuje.

Zapálený ekolog a ropní šejkové

Gore měl v Current TV 20 procent a z prodeje získal po zdanění asi 70 milionů dolarů. Komentátoři se tehdy pozastavovali nad tím, že tak zapálený bojovník proti fosilním palivům a změně klimatu může spolupracovat s katarskými petrodolarovými miliardáři, kteří televizi vlastní.

Al-Džazíra využila koupě Current TV k nastartování svého amerického kanálu, který loni v srpnu začal konkurovat zpravodajským kanálům CNN, Fox News nebo MSNBC. Katarská televize si najala řadu amerických televizních profesionálů a známých tváří a nyní je dostupná v téměř 60 milionech domácností v USA.

Americká Al-Džazíra si ale za rok působení větší oblibu nezískala, přestože dostala od žurnalistických organizací řadu ocenění za své dokumenty a zpravodajskou práci. V poslední době se podle AP objevily informace, že chystá propouštění a omezování produkce pořadů.

Podle agentury Nielsen má americká Al-Džazíra letos v hlavním vysílacím čase v průměru 17 tisíc diváků a první týden bojů v Pásmu Gazy se její sledovanost dostala na 23 tisíc diváků. Je to ale asi dvacetkrát méně, než má CNN, a zhruba stokrát méně proti 1,9 milionu diváků, kteří sledují v hlavním čase nejsledovanější americkou zpravodajskou televizi Fox News Channel.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!