Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Al Gore zažaloval Al-Džazíru, kvůli koupi jeho televize

Al Gore | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Al Gore | foto: Reuters

LOS ANGELES Bývalý demokratický viceprezident Al Gore podal žalobu na americkou pobočku katarské zpravodajské televize Al-Džazíra. Ta mu prý dluží miliony dolarů z koupě televizního kanálu Current TV, který Al-Džazíra loni od něj a dalších akcionářů koupila za 500 milionů dolarů (asi deset miliard korun).

Žalobu podal Gore a spoluzakladatel Curent TV Joe Hyatt v době, kdy za rok vysílání si americká Al-Džazíra nedokázala získat významnější sledovanost.

Žalobu podali Gore a Hyatt v pátek u soudu ve státě Delaware. Goreův právník David Boies k tomu prohlásil, že americká pobočka Al-Džazíry "si chce sama přiřknout slevu k nákupní ceně, která byla sjednána před téměř dvěma lety". Právní zástupce Al-Džazíry agentuře Reuters sdělil, že televize žalobu studuje.

Zapálený ekolog a ropní šejkové

Gore měl v Current TV 20 procent a z prodeje získal po zdanění asi 70 milionů dolarů. Komentátoři se tehdy pozastavovali nad tím, že tak zapálený bojovník proti fosilním palivům a změně klimatu může spolupracovat s katarskými petrodolarovými miliardáři, kteří televizi vlastní.

Al-Džazíra využila koupě Current TV k nastartování svého amerického kanálu, který loni v srpnu začal konkurovat zpravodajským kanálům CNN, Fox News nebo MSNBC. Katarská televize si najala řadu amerických televizních profesionálů a známých tváří a nyní je dostupná v téměř 60 milionech domácností v USA.

Americká Al-Džazíra si ale za rok působení větší oblibu nezískala, přestože dostala od žurnalistických organizací řadu ocenění za své dokumenty a zpravodajskou práci. V poslední době se podle AP objevily informace, že chystá propouštění a omezování produkce pořadů.

Podle agentury Nielsen má americká Al-Džazíra letos v hlavním vysílacím čase v průměru 17 tisíc diváků a první týden bojů v Pásmu Gazy se její sledovanost dostala na 23 tisíc diváků. Je to ale asi dvacetkrát méně, než má CNN, a zhruba stokrát méně proti 1,9 milionu diváků, kteří sledují v hlavním čase nejsledovanější americkou zpravodajskou televizi Fox News Channel.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Pronájem podkrovního bytu 1+kk, 41m2, Brandýs nad Labem
Pronájem podkrovního bytu 1+kk, 41m2, Brandýs nad Labem

Riegrova, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
10 000 Kč/měsíc