31. října 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Američané požadují temné pohádkové příběhy

Socha slavného dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha slavného dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. |

LOS ANGELES Pohádky plné temné pomsty jsou zpět v americké televizi - strašidelné, s novým nábojem pro žánr, kterému dlouho dominovali okouzlující princové a krásné princezny.

Série inspirovaná pohádkami německých autorů 19. století, bratří Grimmů, začíná pod názvem Grimm na stanici NBC, konkurenční ABC odstartovala seriál Once Upon a Time před pár dny.

Zčásti se jedná o kriminální dramata, částečně o vědeckofantastické příběhy. Hlavní postavou je detektiv Nick Burkhardt, který bojuje s ďábelskými tvory jako je Velký zlý vlk z Červené karkulky. Ale jen Burkhardt vidí tyto tvory převlečené za běžné obyvatele Portlandu a bojuje s ďáblem v těle člověka a nadpřirozenými silami.

"Je to určitý druh spojení policejních a mytických příběhů," říká David Greenwalt, jeden z produkčních nové série. Snaží se do příběhů vetkat i humor. "Lidé se rádi bojí a také se rádi trochu zasmějí, když je děsíte," vysvětluje Greenwalt.

I když pohádky jako Popelka nebo Sněhurka jsou v podání Disneyho o trochu veselejší, seriál Grimm je vrací do původní, temnější verze pohádek bratří Grimmů a zastírá hranici mezi dobrem a zlem.

ČTĚTE TAKÉ:

"To opravdu špatné je ale prezentováno v trochu jiné formě, protože se snažíme představit postavy jako zlé, ale některé mají i dobré úmysly," vysvětluje Greenwalt.

Stanice NBC není jedinou televizí, která se zaměřuje na temné pohádkové příběhy. Once Upon A Time je seriálem o postavách z pohádek jako třeba Sněhurka, jež se ztratily v reálném světě, v němž všechny příběhy nekončí dobře. První díl zhlédlo v neděli 12,9 milionu lidí.

Rostoucí popularita neveselých pohádek může být přisuzována částečně úspěchu filmu a knihy o upírovi Stmívání, milostného příběhu zabaleného do eposu přesahujícího skutečný svět.

Producenti seriálu Grimm také pozorují trend, podle něhož se lidé vracejí ke klasickým příběhům, aby nalezli nové nápady. "Je to opravdu zajímavé, kolik pozornosti je nyní věnováno pohádkám," říká Greenwalt. "Myslím si, že lidé hledají nápady pro nejrůznější projekty. Takže najednou se všichni začali zajímat o bratry Grimmy," dodává.

ČTĚTE VÍCE:


Režisérka Stmívání Catherine Hardwickeová nabídla dospělému obecenstvu horor Červená karkulka v hlavní roli s americkou herečkou Amandou Seyfriedovou; Vanessa Hudgensová a Alex Pettyfer si zase zahráli v dramatu Beastly, moderní adaptaci pohádky Kráska a zvíře.

Hvězda Stmívání Kristen Stewartová se oblékla do středověkého brnění ve filmu Sněhurka a myslivec. Lily Collinsová a Julia Robertsová se teprve připravují na rok 2012 a drama Sněhurka, ve kterém se objeví se sedmi trpaslíky bojujícími za opětovné získání svého zničeného království.

ČTK, Lidovky.cz