14. ledna 2015 21:15 Lidovky.cz > Byznys > Média

Americký novinář v Íránu čelí žalobě. Čeká ho soud

Průčelí budovy The Washington Post na 15th Street číslo 1150. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průčelí budovy The Washington Post na 15th Street číslo 1150. | foto: Dalibor Balšínek

TEHERÁN Novinář amerického listu The Washington Post Jason Rezaian byl v Íránu obžalován z blíže neupřesněných trestných činů a čeká ho soud. Informovala o tom státní agentura IRNA.

Rezaiana čeká proces před íránským revolučním soudem, který se obvykle zabývá delikty proti bezpečnosti, uvedla agentura AP. Rezaian, který má americké i íránské občanství, byl obžalován v den, kdy se v Ženevě sešli ministři zahraničí obou zemí na jednání o sporném íránském jaderném programu. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf řekl, že doufá, že se případ Jasona Rezaiana „podaří vyřešit“. „Musíme počkat, co udělá justice, ale budeme se snažit poskytnout (Rezaianovi) veškerou humanitární podporu, jakou můžeme,“ uvedl také Zaríf.

Ostatní  zadržení byli propuštěni

Rezaian, od roku 2012 šéf pobočky The Washington Post v Teheránu, jeho manželka a dva fotografové byli původně zadrženi loni v červenci v íránském hlavním městě. Všichni až na Rezaiana byli později propuštěni.

Spojené státy a Írán přerušily diplomatické vztahy po íránské islámské revoluci v roce 1979 a hlavně v důsledku následného obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu, kde islamisté drželi více než rok 52 rukojmích. A dosud tyto vztahy neobnovily. Americké zájmy v Íránu zastupuje Švýcarsko.

Lidovky.cz, ČTK