Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Aňa Geislerová bude moderovat Ceny české filmové kritiky

Aňa Geislerová, moderátorka cen Litera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aňa Geislerová, moderátorka cen Litera | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Do třetího ročníku vstoupí 26. ledna příštího roku Ceny české filmové kritiky. Průvodkyní večera s vyhlášením vítězů v pražském Divadle Archa bude herečka Aňa Geislerová. Na setkání v Praze to oznámil přípravný výbor této akce.

Nominační večer "konkurenčních" výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev se uskuteční 2. února, vítězové převezmou křišťálové sošky 2. března už podvacáté.

Alternativní hodnotící pohled na domácí filmy
Čeští filmoví novináři přišli před třemi lety s aktivitou, jejímž smyslem a cílem bylo a je upozornit na nejlepší kinematografické počiny roku. "Třetí ročník by měl upevnit tradici běžnou ve filmařsky vyspělých zemích, kdy filmoví publicisté prostřednictvím oceňování nejlepších kinematografických počinů nabízejí alternativní hodnotící pohled na domácí filmovou tvorbu, upozorňují na ambicióznější filmové projekty a aktivně se zapojují do široké diskuse o stavu domácí kinematografie," uvádí se ve zprávě výboru.

ČTĚTE TAKÉ

Třetí ročník se organizačně promění, způsob hlasování ale zůstává zachován. V současné době vzniklo nové Sdružení českých filmových kritiků, které se do budoucna stane vyhlašovatelem a organizátorem těchto cen.

Tato nová profesní organizace novinářů a publicistů tak bude mít plně pod svou kontrolou organizaci hlasování a bude garantem jeho nezávislosti.

Vyhlášení bude už začátkem ledna 2013
Podobně jako v prvních dvou ročnících se bude hlasovat dvoukolově. Ceny budou uděleny v kategoriích nejlepší film, nejlepší dokumentární film, nejlepší režie, scénář, kamera a původní hudba. Dále za nejlepší herecké výkony v hlavních a vedlejších ženských i mužských rolích. Samostatnou kategorií bude Cena RWE pro objev roku. Vyhlášení nominací, které vzejdou z prvního kola hlasování, se předpokládá začátkem ledna 2013.

PSALI JSME

V uplynulých dvou letech rozhodovalo v jednotlivých kolech vždy kolem pěti desítek filmových kritiků a publicistů, s podobným počtem se počítá i pro letošní ročník. Vybírat budou ze tří desítek celovečerních hraných filmů a 14 dokumentů, které byly letos uvedeny do kin.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....