Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Analogová tma v Praze. Na vypnutí Cukráku byli diváci připraveni

Média

  19:04
PRAHA - Vypnutí analogového televizního signálu na pražském vysílači Cukrák se v noci na neděli obešlo bez komplikací. Diváci v Praze a středních Čechách na něj byli připraveni a operátoři na informačních linkách mají klid.

Analogové vysílání končí foto: ČTK

ČTK o tom informoval mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý.

"Na našich infolinkách byl klid - tedy dotazy, které operátoři vyřizovali, se týkaly běžných věcí jako například kvality vysílaného signálu a podobně. Žádný nárůst volajících jsme nezaregistrovali," řekl mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý.

Podobná situace panuje také v klientském centru České televize (ČT). Podle mluvčího ČT Ladislava Štichy je v centru běžný nedělní provoz.

Podle Starého to dokládá dobrou připravenost lidí na přechod na digitální vysílání, k čemuž přispěla masivní informační kampaň Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání (NKS). Podle nedávných průzkumů váhalo s přechodem na digitální vysílání před koncem října osm procent diváků.

Ostatní na něj byli připravení.

Ukončení analogového vysílání z vysílače Praha - Cukrák znamená definitivní tečku za zemským analogovým televizním vysíláním v Praze. Už dubnu bylo ukončeno analogové televizní vysílání z vysílače Praha - Žižkov.

Ke konci října byly společně s vysílačem Praha - Cukrák vypnuty analogové vysílače ČT2 Příbram - vrch Praha a ČT1 a ČT2 Votice - Mezivrata. Územní oblast Praha je tak podle harmonogramu Technického plánu přechodu druhým regionem, kde má být analogové vysílání zcela vypnuto. Tou první byla oblast Plzeň, kam patří Karlovarský kraj a část Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kraje.

Digitalizace v Česku začala v roce 2005, plně digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít 30. června 2012. V té době by se měly vypnout poslední analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku.

Autoři: ,