8. dubna 2012 7:00, aktualizováno  10:55 Lidovky.cz > Byznys > Média

Anonymous napadli web britského ministerstva

Hackeři Anonymous. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hackeři Anonymous. | foto: Wikipedia

LONDÝN Hackerské sdružení Anonymous v sobotu večer napadlo internetovou stránku britského ministerstva vnitra. Skupina to podle webu deníku The Guardian uvedla na svém účtu na sociální síti Twitter. Hackeři tak prý protestují proti některým krokům britské vlády.

Server BBC uvedl, že na stránky se nebylo možné dostat od zhruba 21:00 místního času (22:00 SELČ). Stránka byla nepřístupná i po půlnoci SELČ. Hackeři tento týden zaútočili také na čínské internetové stránky.

Útočili hackeři v Británii proti sledování e-mailů?

Anonymous podle svého sdělení na Twitteru na web zaútočili na protest proti "drakonickým návrhům sledování" elektronické pošty. Podle jiné zprávy bylo však důvodem vydání několika britských občanů do USA.

ČTĚTE TAKÉ:

Další zprávy na Twitteru uváděly, že v rámci stejného protestu byl terčem útoku i web kanceláře britského premiéra. Mluvčí úřadu to popřel, podle BBC byl ale přístup na stránku kanceláře nějakou dobu pomalý.

Britské ministerstvo vnitra tento týden oznámilo, že hodlá přijmout právní úpravu týkající se opatření pro sledování e-mailů. Podle činitelů jde o nutný krok v rámci boje s kriminalitou a terorismem. Kritici tvrdí, že jde o narušení soukromí.

Podle tweetů citovaných na serveru guardian.co.uk chtěli počítačoví piráti akcí podpořit tři osoby, kterým kvůli obvinění z hackerství hrozí vydání do USA. Jeden z nich by v USA mohl být odsouzen až k 60 letům vězení.

Proti čínské cenzuře internetu

Anonymous pronikli v tomto týdnu také na stovky čínských oficiálních stránek a změnili jejich obsah. Hackeři je napadají na protest proti tomu, že Peking podle nich prosazuje cenzuru internetu. V pátek sdružení pohrozilo dalšími útoky proti čínským webům.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Anonymous už tento týden pronikli na tři stovky čínských oficiálních stránek a změnili jejich obsah. Na stránkách se tak objevovaly vzkazy obyvatelům, ale i vládě v Pekingu.

Hackeři Číňanům vzkázali: "Vaše vláda ovládá internet ve vaší zemi a snaží se filtrovat všechno, co považuje za hrozbu vůči sobě," uváděl jeden ze vzkazů. "Drahá čínská vládo, nejsi nezničitelná. Dnes jsou napadeny webové stránky, zítra padne tvůj zlý režim," napsali hackeři v dalším vzkazu.

ANONYMOUS

Členové hnutí Anonymous v posledních týdnech napadali internetové stránky státních institucí i firem v různých zemích světa. V Evropě, včetně České republiky, se to dělo v souvislosti s bojem proti zamýšlené mezinárodní dohodě ACTA, jejímž cílem je boj proti šíření padělků a počítačovému pirátství.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.