Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Apple chce dát do iPhonu zabudované SIM karty, operátoři hrozí sankcemi

Steve Jobs představil nový iPhone firmy Apple | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Jobs představil nový iPhone firmy Apple | foto: ČTK

BARCELONA Někteří velcí mobilní operátoři v Evropě hrozí americké společnosti Apple sankcemi, pokud firma prosadí technologickou inovaci a začne své mobilní přístroje iPhone prodávat se zabudovanou SIM kartou. Operátoři to sice oficiálně nepřiznávají, ale podle serveru Financial Times (FT) o tom spolu jednají. Zvažují prý, že přístroje iPhone už by nemuseli dotovat.

Návrhem zavést novou SIM kartu se zabývá také asociace GSMA. Operátoři Apple podezírají, že se snaží získat kontrolu nad jejich vztahem s předplatiteli služeb. Nová technologie by totiž klientům umožnila koupit si iPhone a na webové stránce Apple si vybrat služby operátora, který jim vyhovuje. Potřebná data by se na SIM kartu zapsala na dálku, takže telefon by byl připraven okamžitě k použití.

Ještě více by ale mohlo operátorům vadit, že nová technologie SIM karet by klientům umožnila snáze měnit operátory, anebo že by lidé začali vyžadovat kratší smlouvy. Obavy ale mají operátoři i z toho, že Apple by nakonec mohl začít nabízet i službu propojení mezi přístroji, i když firma sama prozatím žádný takový plán nenaznačila.

'Apple riskuje válku'
Zájem Applu o novou SIM kartu podle FT s obavami sleduje například Vodafone, France Télécom nebo Telefónica. Ani jedna z těchto firem serveru k této problematice nechtěla nic říci, komentář ale neposkytl ani Apple, i když jej server žádal. Sdílnější byl manažer v jedné velké telekomunikační společnosti, který ale chtěl zůstat v anonymitě. Apple podle něj riskuje válku s operátory, pokud technologii prosadí.

SIM je zkratkou anglických slov Subscriber Identity Module a je srdcem každého mobilního telefonu. Pomocí informací zapsaných na SIM kartě operátor klienta jednoznačně identifikuje. Modernizací SIM karty už se začala zabývat rovněž asociace GSMA, která před pár dny vytvořila pracovní skupinu, jejímž úkolem je návrh posoudit.

"Původní SIM představovala důležitou inovací mobilní telefonie a pro klienty znamenala řadu výhod z hlediska bezpečnosti, přenositelnosti kontaktů a snadné přenositelnosti přístrojů mezi sítěmi," poznamenal šéf GSMA Rob Conway. "S tím, jak se naše odvětví posouvá od spojování telefonů k propojování široké škály zařízení, je zřejmé, že zabudovaná SIM by mohla zajistit ještě větší flexibilitu," dodal.

Pracovní skupinu tvoří zástupci několika telekomunikačních firem, včetně AT&T, Verizon Wireless, Deutsche Telekom, China Mobile, NTT DoCoMo, France Télécom Orange, KT, SK Telecom, Telefónica a Vodafone. Skupina by měla analýzu dokončit do ledna, pak se bude pracovat na standardizaci. Pokud půjde vše hladce, první telefony se zabudovanou SIM kartou by mohly být na trhu v roce 2012.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.