Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ať padají hlavy, tlačí organizace na radu České televize

Generální ředitel ČT Petr Dvořák představil nové logo České televize v galerii DOX | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČT Petr Dvořák představil nové logo České televize v galerii DOX | foto: ČTK

PRAHA Český filmový a televizní svaz a další organizace vyzývají Radu České televize k prošetření stížnosti zaměstnanců televize na ovlivňování zpravodajství. Možná manipulace se zprávami je podle organizací znepokojující a ani následný dopis desítek redaktorů ČT, kteří se staví za šéfa zpravodajství, prý informace ze stížnosti nevyvrací. V úterý to řekla manažerka svazu Zdena Čermáková.

Koncem října zveřejnila média dopis 23 zaměstnanců kanálu ČT24 Radě ČT (více ZDE). Pracovníci televize si stěžovali zejména na to, že šéfredaktor redakce zpravodajství Petr Mrzena údajně zasahoval do zpráv ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné Strany práv občanů - zemanovci. Stížností se bude Rada ČT zabývat ve středu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kritiky z řad redaktorů ČT24 nyní podpořili představitelé deseti organizací, například Českého filmového a televizního svazu, Českého centra Mezinárodního PEN klubu nebo občanských iniciativ Inventura demokracie a Vraťte nám stát. "Nevěříme, že skutečnosti popsané redaktory odhalí auditorská firma objednaná osobami, které za tento stav přímo odpovídají. Radu ČT vyzýváme se vší vážností, ať na takové postupy nepřistoupí a sama podnět přešetří a požaduje personální odpovědnost," uvedly organizace v dopise pro radu.

"Dalším krokem je nezbytnost vzniku nových zákonů o médiích veřejné služby. Především posílení role kontrolních orgánů veřejností přijetím nových ustanovení o volbě do mediálních rad," doplnily.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák

Generální ředitel ČT Petr Dvořák

Podepsaní představitelé organizací také uvedli, že dosavadní vyjádření ČT ke stížnosti jsou nedostačující. Ředitel ČT Petr Dvořák sdělil, že o kritice věděl, ale nedostal žádné konkrétní informace. Šéf zpravodajství Zdeněk Šámal uvedl, že zpravodajství ČT splňuje kritéria vyváženosti a objektivity. Následně také televize zveřejnila dopis 61 redaktorů ČT určený Dvořákovi na podporu Šámala. "Odmítáme, že bychom byli v období před parlamentními volbami i během nich vystaveni jakémukoli tlaku či ovlivňování reportáží," napsali redaktoři.

Kritika není vyvrácena

Podle úterního vyjádření televizního svazu a dalších organizací ale zmíněné stanovisko šesti desítek redaktorů předchozí kritiku nevyvrací. Původní stížnost Radě ČT se totiž týká takřka celoročních údajných zásahů do zpráv, kdežto následná reakce jiných redaktorů mluví jen o situaci před říjnovými sněmovními volbami. Stížnost také nesměřovala na Šámala, ale na šéfredaktora Mrzenu. "Vedení ČT mediálně zneužilo petici na podporu šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala jako text vyvracející tvrzení 23 redaktorů," uvedly organizace.

Dopis zaměstanců České televize.

Dopis zaměstanců České televize.

Kromě již zmíněných organizací se s podporou 23 pracovníků ČT a žádostí o prověření jejich stížnosti obrátila na Radu ČT i skupina umělců, vysokoškolských pedagogů a dalších osobností. "Situací jsme zneklidněni. Přejeme si objektivní, nestranné a vyvážené zpravodajství veřejnoprávní České televize, jelikož jeho funkci a roli považujeme ve společnosti za nezastupitelnou," píšou ve svém dopise, pod který se podepsali třeba politolog Jiří Pehe, spisovatel Jiří Stránský nebo hudebník Karel Holas.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....