Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Autoškola národa otestuje české řidiče. V přímém přenosu na ČT

Řidič - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Řidiči si koncem srpna budou moci otestovat své schopnosti prostřednictvím pořadu Autoškola národa, který odvysílá Česká televize. Tvůrci projektu připravili 20 dopravních situací v podobě 3D animací, diváci budou moci u každé z nich hlasovat pro jedno ze tří řešení pomocí textových zpráv.

Hlasující se pak dozví nejen správné řešení situace, ale i například kolik by získal trestných bodů, zaplatil na pokutách nebo zda by nepřišel o řidičský průkaz. Na tiskové konferenci o tom novináře informoval spoluautor projektu Pavel Buršík.

Dvacítka animací zahrnuje běžné situace
"Projekt Autoškola národa je zaměřený na snižování dopravní nehodovosti a jeho cílem je umožnit řidičům, aby si otestovali svou schopnost jezdit podle dopravních předpisů a zamysleli se nad svou ochotou jezdit podle dopravních předpisů," řekl Buršík z agentury Aimon, která je hlavním organizátorem akce.

Připravená dvacítka animací podle něho zahrnuje běžné situace z dopravního provozu. "Kromě klasických křižovatek, tak jak je všichni známe z autoškoly, je to třeba dodržování bezpečné vzdálenosti, jízda za snížené viditelnosti," přiblížil.

Pokud se řidiči zapojí do testu prostřednictvím SMS, v odpovědi se podle Buršíka dozvědí, kolik otázek zodpověděli správně, kolik spáchali dopravních přestupků a jak jsou na tom v porovnání s ostatními. Všichni, kdo test vládnou, a virtuálně nepřijdou o řidičský průkaz, budou podle Buršíka zařazeni do slosování o osobní auto.

Hlasování má podle Buršíka navíc sloužit i jako sociologický průzkum.

Řidiči v přímém přenosu
Textové zprávy budou sice anonymní, ale mají obsahovat informace o věku a pohlaví hlasujícího. Výsledky by pak podle Buršíka měly například říci, zda správněji odpovídali muži, nebo ženy, starší, či mladší lidé.

Pořad bude zahrnovat i pět předtočených vstupů z mosteckého polygonu, z nichž se mají diváci dozvědět, jak řešit praktické situace na silnici. Bude v nich i názorně předvedeno, jaký vliv má na řidiče požitý alkohol.

Pořad bude vysílán v přímém přenosu na České televizi 28. srpna od 20:30, objeví se v něm i známé osobnosti jako Lucie Výborná, Veronika Žilková, Radoslav Brzobohatý, Ondřej Brzobohatý, Jan Čenský nebo Ivo Šmoldas.

Přímého přenosu se mají účastnit i zástupci různých řidičských skupin - taxikářů, motorkářů nebo řidičů kamionů.

Nad projektem Autoškola národa převzali záštitu ministr dopravy Vít Bárta a policejní prezident Oldřich Martinů. Buršík řekl, že jej financovaly soukromé firmy. Každý hlasující podle něho za celý pořad pošle kolem pěti textových zpráv, jejichž celková cena by neměla přesáhnout cenu litru benzínu, tedy zhruba šest korun za jednu SMS.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!