Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Babiš koupí Rádio Impuls. Obchod ještě musí schválit ÚOHS

Andrej Babiš. Lídr hnutí ANO 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. Lídr hnutí ANO 2011. | foto: ČTK

PRAHA Skupina Agrofert miliardáře Andreje Babiše koupí společnost Londa, která provozuje mimo jiné Rádio Impuls, nejposlouchanější rozhlasovou stanici v ČR. Společnosti uzavřely smlouvu o smlouvě budoucí, obchod musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Informoval o tom mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Obě strany se rozhodly podrobnosti o transakci nezveřejňovat. "Koupě společnosti Londa představuje rozšíření naší mediální působnosti do oblasti rozhlasového vysílání, což, jak věříme, dále posílí atraktivitu naší mediální divize pro obchodní partnery a podpoří její další rozvoj," uvedl člen představenstva Agrofertu Libor Němeček.

PSALI JSME:

Rádio Impuls bylo podle něj vzhledem ke svému zaměření, tržnímu postavení a profesionalitě týmu nejlepším možným akvizičním cílem.

Kromě Impulsu provozuje Londa také pražskou rozhlasovou stanici RockZone 105,9. "Doufám, že začlenění našich rádií do velké mediální skupiny bude pro Rádio Impuls a i Radio RockZone 105,9 impulsem pro jejich další rozvoj," sdělil Rainer Poelmann, jednatel německé společnosti Eurocast GmbH Radio Venture & Management, která je majoritním vlastníkem Londy.

Babiš nákup nechtěl komentovat

Babiš (majitel firmy Agrofert, pod niž spadá i společnost MAFRA, která vydává LN a server Lidovky.cz pozn. red.) nechtěl nákup komentovat. "Já už tam nejsem, jsem celý den ve sněmovně. To řeší Agrofert, jestli už to dojednali, nevím, ale faktem je, že o tom jednají," řekl novinářům Babiš. Na dotaz, zda je to poslední taková investice Agrofertu v oblasti médií dodal: " Nechci to komentovat, musíte to řešit s Agrofertem."

V tiskové zprávě Babiš později uvedl, že nákupy médií provádějí jím vlastněné společnosti jako finanční investice, a nesouvisí tedy s podnikatelskými aktivitami skupiny Agrofert, ani s úkoly, které čekají jeho a politické hnutí ANO.

"Investujeme do nejúspěšnějších médií, jejichž hodnota z velké části stojí na kvalitě zaměstnanců. Na profesionálech, kteří vybudovali tak úspěšné, respektované a prestižní značky jako MF Dnes, Lidové Noviny, iDNES.cz a Rádio Impuls. Doufám, že se nám podaří doplnit toto mediální portfolio o další akvizice, které dokáží vznikající finanční i personální zázemí využít. Mým investičním záměrem je vybudovat v horizontu pěti let silnou českou mediální skupinu," uvedl s tím, že sám svou úlohu jednoznačně vidí v práci pro hnutí ANO.

Příprava týmu odborníků

Babiš doplnil, že nyní připravuje tým lidí, mediálních odborníků, kteří budou investiční projekt řídit. "Po dokončení formálních záležitostí akvizic představím tento tým na počátku příštího roku. Tím mé přímé angažmá skončí. Zároveň zdůrazňuji, že můj vstup do médií proběhl záměrně až v době voleb, resp. po volbách. Tyto investice proto nelze nikterak spojovat s volebním úspěchem hnutí ANO," prohlásil miliardář.

Společnost Londa byla založena v roce 1993 a v současnosti je jedním z nejvýznamnějších hráčů na českém rozhlasovém trhu. Provozuje dlouhodobě nejposlouchanější Rádio Impuls s aktuálním podílem na rozhlasovém trhu je 12,5 procenta. Pražská stanice RockZone 105,9 je zaměřena na rockovou hudbu a její týdenní poslechovost dosahuje přibližně 60 000 posluchačů. Spolumajitelem společnosti je vedle Eurocastu Ivan Baťka, který podle obchodního rejstříku dosud držel třetinový obchodní podíl.

"Patnáct let života člověka, natož pak rádia, je opravdu dlouhou cestou. Nám se na ní dařilo i díky výborné spolupráci vlastníků s managementem, který vždy dokázal loď rádia nasměrovat správným směrem. Budu velmi rád, když tomu tak bude i v letech příštích," uvedl Baťka v tiskové zprávě.

Babiš do médií vstoupil loni založením bezplatného týdeníku 5plus2. Letos koupil vydavatele Mafra, pod kterého spadají i Mladá fronta Dnes a Lidové noviny a také internetové portály iDnes.cz a Lidovky.cz. Do vydavatelské skupiny patřily také rozhlasové stanice Expres radio a Classic FM, které ale byly následně převedeny na původního vlastníka Mafry Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft.

Tiskové prohlášení předsedy představenstva společnosti Agrofert a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše

Moje jméno je dnes spojováno se dvěma hlavními aktivitami - skupinou Agrofert a hnutím ANO.

Agrofert je odraz mé práce za posledních 20 let. Je to podstatná část mého profesního života. Do značné míry představuje to, v co věřím. Agrofert bude vždy spojen se jménem Andrej Babiš, a to bez ohledu na moji faktickou roli v něm. Vždy se k tomu, co se nám podařilo vybudovat, budu hrdě hlásit.

Již dávno před vstupem do politického života jsem však deklaroval své postupné stažení z každodenního řízení společnosti. V těchto dnech se tento proces finalizuje a těžištěm mého fungování se stává ANO. Agrofert dál povede tým, který jsem 20 let dával dohromady, tým lidí, kteří mají moji důvěru a vlastní odhodlání. Věřím, že Agrofert bude dál růst a rozvíjet se i bez každodenní přítomnosti Andreje Babiše.

Svou úlohu dnes jednoznačně vidím v práci pro hnutí ANO. V minulých měsících jsem mnohokrát vysvětloval, co mě do politiky přivádí. Skoro milion hlasů, které jsme s hnutím ANO ve volbách získali, je důkazem, že mnoho lidí v ČR s mými pocity a názory souzní. Nesmírně si projevené důvěry vážím a nehodlám učinit nic, co by tuto důvěru mohlo zklamat. Všeobecná očekávání mě zavazují být ve svých krocích maximálně důsledný a rovný. ANO, mým hlavním cílem je, aby bylo lépe.

V posledních měsících se Agrofert vydal novým směrem. Dnes oznamujeme novou investiční událost v mediálním byznysu. Oblast, která je samostatným investičním záměrem a která nesouvisí ani s podnikatelskými aktivitami skupiny Agrofert, ani s úkoly, které čekají mě a hnutí ANO. Tou událostí je akvizice Rádia Impuls, která navazuje na investici do mediální skupiny MAFRA.

Nákupy médií provádějí mnou vlastněné společnosti jako finanční investice, které vycházejí ze současné situace na mediálním trhu. Ten si prošel v uplynulých letech výraznou krizí, která zapříčinila pokles hodnoty většiny klasických médií. Investujeme do nejúspěšnějších médií, jejichž hodnota z velké části stojí na kvalitě zaměstnanců. Na profesionálech, kteří vybudovali tak úspěšné, respektované a prestižní značky jako MF Dnes, Lidové Noviny, iDNES.cz a Rádio Impuls. Doufám, že se nám podaří doplnit toto mediální portfolio o další akvizice, které dokážou vznikající finanční i personální zázemí využít. Mým investičním záměrem je vybudovat v horizontu pěti let silnou českou mediální skupinu.

Nikdy jsem však neměl ambice jakkoliv se v mediálních aktivitách manažersky angažovat. Společně s probíhajícím převzetím společností proto připravuji tým lidí, mediálních odborníků, kteří budou tento investiční projekt řídit. Po dokončení formálních záležitostí akvizic představím tento tým na počátku příštího roku. Tím mé přímé angažmá skončí. Zároveň zdůrazňuji, že můj vstup do médií proběhl záměrně až v době voleb, resp. po volbách. Tyto investice proto nelze nikterak spojovat s volebním úspěchem hnutí ANO. Účelové spojování těchto investic s úspěchem hnutí ANO u voličů je hloupým politickým bojem, kterým naši političtí konkurenti zakrývají svou vlastní nedůvěryhodnost v očích české veřejnosti.

Objevují se časté dotazy, co nastane, budu-li jmenován prezidentem republiky členem vlády. V takovém případě musím opustit a opustím funkci předsedy představenstva společnosti Agrofert. Představenstvo si pak zvolí nového předsedu. Já do funkce navrhnu současného místopředsedu představenstva Ing. Zbyňka Průšu, který je pro mne zárukou úspěšného pokračování Agrofertu, a věřím, že členové představenstva tomuto návrhu vyhoví. Co se týká mé funkce generálního ředitele, ta bude neobsazena, stejně jako ostatní výkonné funkce, kde dochází k souběhu funkcí. Důvodem je nový občanský zákoník. Funkci generálního ředitele tedy přestanu vykonávat nejpozději k 31. 12. 2013.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...