21. května 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Banky berou na milost poplatkové kverulanty

Kanceláře výzvy Poplatkyzpět.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanceláře výzvy Poplatkyzpět.cz | foto: poplatkyzpet.cz

PRAHA Milionové dluhy klientů vůči bankám. To je výsledek bouře, kterou před dvěma lety vyvolala iniciativa Poplatkyzpět.cz svým tažením proti paušálním platbám za vedení účtů k hypotečním úvěrům. Tisíce lidí se přes právníky BSP Lawyer Partners, hlavní tahouny iniciativy, obrátily na soudy a své banky o poplatky zažalovaly.

Místo vysouzených tisícikorun ale naopak svým peněžním ústavům tisícikoruny dluží na nákladech řízení. Banky by je chtěly zpět, ovšem podle zjištění LN se bojí sáhnout až po krajní možnosti – exekuci.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

Kontrola: Brněnský rektor přihrál zakázku své firmě
Vysoké učení technické v Brně (VUT) má problém – nikoliv s výukou, ale s možným střetem zájmů rektora Petra Štěpánka, bývalého děkana stavební fakulty, který je ideovým otcem výzkumného střediska AdMaS.

Na přelomu roku tam zamířila kontrola z ministerstva školství. Kromě jiného narazila na subdodavatelskou smlouvu z roku 2010, kterou VUT uzavřelo s firmou BESTEX, v níž Štěpánek figuruje jako jednatel a společník. VUT může této firmě do roku 2033 poslat až 29,2 milionu korun.

Jak dokládá předběžný protokol, který LN získaly, ministerstvo teď řeší, zda nešlo o střet zájmů. Univerzita se hájí, že kontrola, s jejímiž závěry nesouhlasí, ještě neskončila. Sám rektor Štěpánek je právě na služební cestě v Asii.

Z vedení Černínu mizí nestraníci
Cestu ven z ministerstva zahraničí hledá po náměstku Jindrákovi další kariérní diplomat, bývalý generální sekretář Zavázal. Po jeho odchodu zůstane mezi špičkami ministerstva jediný seniorní „zamiňák“.

Život na dluh je nový životní styl
Jednu nebo více úvěrových smluv uzavřelo v uplynulých letech 36 procent Čechů a více než třetina o tom do budoucna uvažuje. Přitom téměř každý čtvrtý člověk splácející nějaký závazek ani přesně neví, kolik ještě dluží. Lidé dělají i další chyby, kvůli kterým se dostávají do problémů. Hlavním problém je, že si důkladně nepřečtou, pod co se podepisují.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky