28. září 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Banky sází na hypotéky po internetu. Očekávají zájem o refinancování

Banky očekávají zájem o refinancování půjček online. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banky očekávají zájem o refinancování půjček online. | foto: Lidové noviny

PRAHA UniCredit Bank nově začíná nabízet refinancování hypotéky online. Časem budou lidé zřejmě moci prostřednictvím internetu uzavírat i nové smlouvy.

Získat spotřebitelský úvěr, zadat trvalý příkaz či platbu inkasa prostřednictvím internetu jsou klienti bank zvyklí již delší dobu. U hypoték je ale situace mnohem komplikovanější. Refinancovat hypotéku z pohodlí domova v tuzemsku doposud nabízely jen dva bankovní domy – jednička trhu Hypoteční banka a Air Bank, která patří do skupiny miliardáře Petra Kellnera.

Teď se objevil další velký hráč. Nově začíná nabízet refinancování hypoték po internetu čtvrtá největší banka v Česku – UniCredit Bank (UCB).

„První reakce klientů jsou pro nás jasným impulzem, že přes internet dnes lze bez problémů vyřešit i refinancování hypotéky,“ říká Carmelo Minardi, ředitel multi-channel banking v UniCredit Bank. Banka podle něho zvažuje možnost sjednat si po internetu i novou hypotéku. „Uvažujeme o tom, předpokládáme ale, že největší objem online hypoték by pocházel právě ze segmentu refinancování,“ vysvětluje.

Objem poskytnutých hypoték

Během prvních šesti měsíců letošního roku poskytla UniCredit Bank hypotéky v objemu kolem 5,5 miliardy korun. Do konce roku pak počítá s objemem přes 11 miliard. Podíl refinancovaných úvěrů se přitom na českém trhu pohybuje kolem třetiny. V případě UCB tak jde o částku přibližně 3,5 miliardy korun.

Potenciál „přeúvěrování“ hypoték je však mnohem vyšší. Očekává se totiž zvýšené refinancování u končících fixací. „Lze předpokládat další zásadnější růst refinancování kolem roku 2018. To se bude týkat hypotečních úvěrů z letoška a roku 2013,“ vysvětluje Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. Předpokládá se přitom, že letos české banky, podobně jako loni poskytnou na hypoteční úvěry asi 150 miliard korun. Obliba nakupovat na internetu i bankovní produkty mezi Čechy roste. Asi třetina lidí, kteří využívají bankovní e-shopy, si přes ně totiž v minulosti objednala nějaký produkt nebo službu. Podle průzkumu banky by možnost refinancovat hypotéku po internetu určitě využilo kolem sedmi procent dotázaných, dvě pětiny by ji zvážily a zbytek by dál dával přednost pobočce.

Tomu odpovídají i cíle. Banka počítá s refinancováním po internetu asi deseti procent hypoték, což by při současném objemu činilo v absolutních číslech asi 300 až 400 milionů korun.

Nejedná se přitom o nereálný odhad. Například u Air Bank, která letos v únoru zkušebně spustila refinancování včetně možnosti tak učinit přes internet, tvoří tento způsob „přeúvěrování“ kolem sedmi procent všech převedených hypoték. Celkem tak Air Bank od února poskytla hypotéky (banka zatím nabízí jen refinancování hypoték – pozn. red.) v celkovém objemu 300 milionů korun. Hypotéky sjednané přes internet z toho zatím tvoří přibližně 20 milionů korun. Od července, kdy banka spustila refinancování hypoték na ostro, ale podíl žádostí přes internet strmě roste.

„Jen v červenci a srpnu si o převod zažádalo přes 1500 lidí, což bylo skoro třikrát víc než za všechny předchozí měsíce dohromady. Z toho 85 procent všech žádostí klienti udělali právě přes internet,“ říká mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. Většina klientů přitom refinancuje hypotéky s předstihem a peníze čerpá až v následujících týdnech či měsících.

Než cokoliv podepíšete...

Poraďte se s odborníky. Hypotéku na míru sjednáte on-line.

Srovnat hypotéky Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Tento trend potvrzuje i Marie Mocková z Hypoteční banky, která je se svým 30procentním podílem lídrem na trhu. Ta jako první začala v tuzemsku nabízet službu už v roce 2009 a dnes umožňuje dokonce po internetu sjednat i novou hypotéku. Podíl na celkové produkci je však i v jejím případě zatím velmi malý, asi okolo dvou procent. „V tomto ohledu ale plánujeme zvýšení aktivity,“ dodává Mocková s tím, že ročně této služby využijí stovky klientů.