14. ledna 2009 13:58 Lidovky.cz > Byznys > Média

Baumruk opět šéfuje Radě ČT

Česká televize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Volbu generálního ředitele České televize bude v červenci, kdy skončí šestiletý mandát Jiřímu Janečkovi, řídit dosavadní předseda Rady ČT Jiří Baumruk. Do této funkce jej kolegové radní dnes znovuzvolili na další dva roky. V tajné volbě dostal z třinácti odevzdaných hlasů jedenáct

Novým místopředsedou, jedním ze tří, byl zvolen bývalý poradce Jiřího Paroubka Jan Brandejs.

Jiří Baumruk kontrolnímu orgánu veřejnoprávní instituce předsedal v posledních dvou letech. Situaci rady v tomto uplynulém období vzhledem k problémům, které musela řešit (kauza kolem členství tehdejšího vrchního ředitele Lamberta v Lidových milicích), označil jako nelehkou, ale nakonec zvládnutou. Dodal, že rada je momentálně orgánem “nezávislým tak, jak jenom nezávislým být může”.

Jiřího Baumruka navrhl na funkci předsedy radní Dobromil Dvořák. „Kromě některých názorových střetů kolega Baumruk radu řídil dobře,“ uvedl. Ocenil rovněž, jak předseda radu prezentoval navenek, směrem k veřejnosti, kterou orgán vůči ČT zastupuje.

Baumruk byl jediným navrženým. "Přesto, že to vypadá jako kim-irsenovská situace, s tím těžko něco udělám. Tu nominaci přijímám," řekl.

Místopředsedou se stane bývalý Paroubkův poradce
Ve funkci jednoho ze tří místopředsedů dnes skončil Milan Badal, znovu už kandidovat nechtěl. O pozici se místo něj ucházeli Jan Brandejs (navrhl jej jiný místopředseda Jan Prokeš), Milan Uhde (navržen Janem Jařabem) a Radek Mezulánik (navržen Alenou Svobodovou).

Zvolen byl Jan Brandejs. V tajné volbě ze třinácti odevzdaných hlasů dostal sedm, Radek Mezulánik čtyři, Milan Uhde dva. Uhde nebyl přítomen, ale s kandidaturou musel napřed projevit souhlas. Radní proto schůzi přerušili přestávkou a Uhdeho ústní potvrzení zjistili telefonátem.

Jan Brandejs byl v roce 2005 odborný poradce předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a tehdejšího předsedy české vlády, a to pro oblast průmyslu a obchodu, dopravy a stavebnictví. Týž rok na podzim se stal televizním radním.

Dnes odcházejícímu místopředsedovi Badalovi poděkoval za jeho neformální roli “morálního auditora” rady. O sobě v kandidátském projevu řekl, že vždy dbal o dobrou vnitřní komunikaci v radě, o to, aby se radní vždy zabývali sjednocováním stanovisek, aby tato nakonec vždy byla jasná, sdělná a podpořená naprostou většinou členů rady.

Podle Brandejse by Rada České televize rovněž měla pěstovat “standardní a pozitivní vztah k zákonodárcům”. “Oni nás sem vyslali do rady a my k nim máme určité povinnosti,” řekl.

Dalšími místopředsedy zůstávají Jan Prokeš a Helena Fibingerová.