Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

'Bezpohlavní' muzice na Radiožurnálu odzvoní. Bílá s Abbou mají mít utrum

Lucie Bílá se také stala absolutní vítězskou Českého slavíka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucie Bílá se také stala absolutní vítězskou Českého slavíka. | foto: ČTK

PRAHA Rada Českého rozhlasu přizvala odborníky, aby jí pomohli změnit hudební tvář Radiožurnálu a Dvojky.

Patří mezi početnou skupinu posluchačů Radiožurnálu, kterým vadí jeho hudební dramaturgie. "Ta bezpohlavnost je ubíjející, třeba Abbu a Lucii Bílou jsem měl dřív rád, ale poté, co je slyším pořád dokola, se mi zhnusily,“ vysvětluje sedmadvacetiletý Petr z Benešova, proč na začátku října poslal k Radě Českého rozhlasu už několikátý kritický dopis.

ČTĚTE TAKÉ:


A kontrolní orgán teď na množící se výtky zareaguje. V prosinci chce zahájit diskusi o nové hudební tváři Radiožurnálu a Dvojky, tedy stanice Praha. "Vysílaná hudba je častým terčem stížností a pochybností posluchačů,“ vysvětluje radní Petr Šafařík, proč s takovým nápadem nyní přišel.

Abba
Český rozhlas.

Bude mít ABBA zakázaný vstup do Radiožurnálu?

Oslovil proto několik hudebních publicistů a muzikantů, aby se zapojili a řekli, co si o skladbě písniček Radiožurnálu myslí. "Jejich spektrum by mohlo být pestřejší, veřejnoprávní rozhlas by neměl pouštět jen prověřené skladby středního proudu,“ myslí si Šafařík.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti kritikům zasednou lidé z vedení Radiožurnálu a Prahy, aby stávající dramaturgii a výběr muziky do vysílání obhájili.

Pusťte k tomu vzdělané lidi
Z prvních ohlasů přizvaných hostů je však zřejmé, že zaměstnanci rozhlasu od nich příliš pochvaly nesklidí. "Zrušte všechny ty takzvané playlisty a selektory a dejte důvěru vzdělaným a citlivým hudebním dramaturgům. Skoncujte s anonymitou ve výběru hudby pro vysílání veřejnoprávního rozhlasu,“ nabádá ve svém otevřeném dopise hudebník a publicista Jan Burian.

Kromě něj by se měl prosincové debaty zúčastnit i novinář Pavel Klusák. Ten zase radí, ať Český rozhlas skoncuje s "osvědčenou kvalitou“.

"Víte, lidi budou mít tu Abbu a Petra Muka nakonec radši, až jim je nebudou média servírovat tak otravně často. Mainstreamizace se přežila,“ reagoval včera Klusák.

Více o "revoluci" v hudební režii na Radiožurnálu se dočtete v úterním vydání deníku Lidové noviny.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...