24. února 2017 21:04, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Bílý dům nevpustil na tiskovou konferenci devět velkých médií. Ty ‚nepohodlné‘

Novináři nebyli vpuštění na tiskovou konferenci a pracují z instruktážní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novináři nebyli vpuštění na tiskovou konferenci a pracují z instruktážní... | foto: Reuters

PRAHA Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek nevpustila na tiskovou konferenci některá z hlavních médií. Vedle CNN a BBC se tiskovky v Bílém domě nemohly účastnit ani New York Times, Los Angeles Times, Politico, Hill, Buzzfeed, Daily Mail a NY Daily News.

Jako projev solidarity se méně formální tiskové konference, která není přenášená živě, neúčastnila ani agentura AP a magazín Time, informovala CNN.

Vstup na tiskovou konferenci Trumpova tiskového mluvčího Seana Spicera byl naopak umožněn Breitbart News, The Washington Times, Reuters, Bloomberg, NBC, ABC, CBS, Fox News a One America Network. Šéfem konzervativního Breitbartu je Trumpův strategický poradce Stephen Bannon.

Zakázaná média jsou ta, která kriticky poukazují na podivná ruská spojení Trumpových spolupracovníků (případ řeší FBI a tajné služby) a poukazují na lži a podivné výroky nového prezidenta.

Bret Baier, slavný moderátor Fox News, které Trump chválí, se zastal svých kolegů. Připomněl, že právě CNN a New York Times se zastaly Fox News, když se je Obamova administrativa pokusila vyloučit.

Proti kroku nové administrativy protestuje Asociace korespondentů Bílého domu. Ta vyzvala média, kterým byl vstup povolen, aby s ostatními sdílela materiály a informace. Asociace se hodlá událost projednat se zaměstnanci Bílého domu.

Podle Deana Baqueta, vedoucího editora New York Times, se „během té dlouhé doby, co pokrýváme různé administrativy různých politických stran, se nikdy nic takového ještě nestalo“. Podle Baqueta je volný přístup médií základním národním zájmem.

Bílý dům svůj postup hájil. „Pozvali jsme skupinu novinářů, takže každý byl zastoupen. Rozhodli jsme se přidat ještě několik dalších lidí. Nic víc než toto,“ prohlásila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

V pátek odpoledne Donald Trump označil velkou část médií opět za „nepřátele lidu“ a zkrtitizoval je za užívání anonymních zdrojů.

Lidovky.cz