17. února 2015 22:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Biologická léčba rakoviny bude dostupnější

Léčba rakoviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léčba rakoviny | foto: Shutterstock

Nejmodernějšími léky, tedy biologickými preparáty, by se mohl v příštích letech léčit větší počet pacientů než nyní.

Letos a příští rok totiž vyprší patenty několika původním preparátům a­ na trh vstoupí takzvané biosimilární přípravky. Ty musí být ze zákona nejméně o patnáct procent levnější než originální produkt.

Biologika jsou velmi drahá. Například rok léčby rakoviny prsu vyjde na milion korun, měsíc terapie karcinomu ledvin stojí sto tisíc korun. „Pokud biosimilars prokážou stejnou účinnost a bezpečnost jako originální biologické molekuly, může jejich zavedení znamenat výraznou úsporu nákladů a širší přístup nemocných k­ moderní léčbě,“ potvrdila onkoložka z Všeobecné fakultní nemocnice Petra Tesařová. Biologika se vedle onkologie užívají především v léčbě revmatoidní a psoriatické artritidy, Bechtěrevovy choroby, Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy, roztroušené sklerózy či lupénky.

Dále v úterních LN najdete:

Zeman chystá ples - Španělský sál Pražského hradu přivítá koncem března několik set tanečníků. Cenu vstupenek Hrad zatím tají. Každopádně výtěžek poputuje na dobročinnost.

Oligarchové už překážet nebudou - Naděje pro ukrajinskou ekonomiku stále žije. Mimo jiné proto, že ze současného zoufalého stavu už nemohou profitovat ani tamní zbohatlí podnikatelé – oligarchové. V rozhovoru pro LN to říká strůjce slovenských reforem a exministr financí Ivan Mikloš, který nyní radí kyjevské vládě.

Vteřina v ringu za ­milion korun - Boxerské hvězdy Floyd Mayweather a Manny Pacquiao by se už brzy měly utkat v Las Vegas. Ve městě hazardu se může roztočit ruleta, po které si oba zúčastnění rozdělí téměř 5 miliard korun.

Lidové noviny