2. června 2016 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Média

Bosna jako první země v Evropě ruší veřejnoprávní televizi. Lidé moc neplatí

Televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SARAJEVO Bosna a Hercegovina se 30. června stane první evropskou zemí bez veřejnoprávní televize. O zastavení provozu Bosenskohercegovinského rozhlasu a televize (BHRT) ve středu rozhodlo vedení média kvůli dlouhotrvajícím a neustále se zhoršujícím finančním problémům.

Rozhlasová a televizní stanice je hluboce zadlužená. Jen Evropské vysílací unii dluží šest milionů švýcarských franků (téměř 150 milionů korun).

BHRT měla lhůtu do 31. května na vyřešení tohoto dluhu, ale protože toho v současné situaci není schopna, unie jí termín prodloužila do 8. června s nadějí, že televizi pomohou bosenské centrální úřady.

ČTĚTE TAKÉ:

Nevyřešeným problém je pro BHRT stále menší příjem z měsíčního koncesionářského poplatku ve výši v přepočtu přibližně 100 korun. Doposud jej totiž Bosňané platili společně s účtem za telefon, ale volání přes pevnou telefonní linku používá stále méně lidí.

Návrh vedení televize, aby se poplatek hradil společně s účty za elektřinu, zatím parlament neschválil.

V Bosně by měl zánik centrální televize a rozhlasu velký symbolický význam. Země je od konce války v roce 1995 rozdělena na základě daytonské mírové dohody na dvě entity s velkou autonomií - bosňácko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiku srbskou (RS).

Ústřední orgány proto prakticky neustále čelí krizovým situacím. Navíc prezident RS Milorad Dodik stojí v čele bosenskosrbských politických sil, které tíhnou k rozdělení země.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!