21. října 2016 18:20 Lidovky.cz > Byznys > Média

‚Bradyho sbírka pomohla LN nejvíc. Že ho Zeman perzekuuje, je nechutné‘

Jiří Brady na snímku z roku 2003. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Brady na snímku z roku 2003. | foto: MAFRA

PRAHA Cesta Michala Klímy do Kanady, na začátku roku 1990, znamenala pro obnovené Lidové noviny velmi mnoho. Tehdejší ředitel deníku se v zámoří sešel s krajany a potkal i Jiřího Bradyho. Tehdy už velmi úspěšný podnikatel slíbil, že LN v rozjezdu po revoluci pomůže. Splnil to nad očekávání.

Jiří Brady – kterého Hrad vyřadil ze seznamu vyznamenaných kvůli příbuzenství s ministrem Danielem Hermanem – se rozhodl, že Lidovým novinám pomůže. List vycházel za komunismu pouze jako samizdat a v deníkových začátcích mu chyběly peníze na technologie pro výrobu novin.

„Na základě toho se mi Brady ozval a nabídl, že zorganizuje sbírku. S přáteli a různými exulanty z Československa založil Společnost přátel Lidových novin. Ta asi tři čtvrtě roku vybírala peníze v Kanadě a podařilo se jí shromáždit zhruba sto tisíc dolarů. Byl to nakonec největší příspěvek do začátku,“ líčí Klíma, který v současné době vede vydavatelství Vltava Labe Media.

Brady se svými přáteli pořádal různé dobročinné akce, zorganizoval koncert a jeho úsilí vyvrcholilo vydání inzertní přílohy, do níž přispěli podnikatelé českého původu. Vyšla v LN a zároveň v krajanských novinách v Kanadě.

Michal Klíma působil na začátku 90. let 20. století jako ředitel Lidových...

Michal Klíma působil na začátku 90. let 20. století jako ředitel Lidových novin. Nyní vede vydavatelství Vlatva Labe media.

Brady vyrůstal v Novém Městě na Moravě, přežil Osvětim a po válce emigroval do Kanady. Tam mimo jiné pomáhal svým krajanům, sám začínal jako instalatér. Postupně se mu podařilo vybudovat významnou firmu podnikající právě v tomto oboru.

Od doby, kdy Brady pomohl Lidovým novinám, se s ním Michal Klíma vídá pravidelně. „Je to úžasný člověk, svým osudem i tím, jak se s ním dokázal vyrovnat,“ říká Klíma a vzpomíná na Bradyho závazek, že když válku přežije, pomůže každému, kdo to bude potřebovat. Jen těžko se smiřoval s netečným pohledem sousedů z oken, když s mladší sestrou odcházel do transportu.

Vyškrtnutí ze seznamu kandidátů na státní vyznamenání zařadilo do jeho velkého životního příběhu nechtěnou, hořkou kapitolu.

Sourozenci Bradyovi před válkou.
Sourozenci Bradyovi před válkou.

„Považuju to za naprosto skandální. Podle mých informací to je odveta prezidenta za to, že ministr kultury přijal dalajlamu. Podařilo se mu v tom předehnat komunisty, kteří perzekuovali děti za postoje svých rodičů. On postihuje strýčka za postoj jeho synovce, což je skutečně nechutné,“ dodává Klíma.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky