14. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Potlačení konkurence? Brazilský antimonopolní úřad šetří Google

Akcie Googlu jsou na rekordu, od roku 2004 posílily o 800 procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akcie Googlu jsou na rekordu, od roku 2004 posílily o 800 procent. | foto: Reuters

SAO PAULO Brazilský antimonopolní úřad Cade vyšetřuje americkou internetovou společnost Google, kterou podezírá z porušování pravidel hospodářské soutěže. Podle agentury Reuters tak reaguje na stížnosti americké softwarové společnosti Microsoft a několika brazilských konkurentů.

Google se podle stížností prý například snaží odrazovat od konkurentů inzerenty a ve výsledcích internetového vyhledávání upřednostňuje své produkty. Mluvčí Googlu uvedl, že firma bude s regulátory při vyšetřování spolupracovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Google nyní čelí antimonopolnímu vyšetřování i v Evropské unii. Firma ovládá přes 80 procent evropského trhu s internetovým vyhledáváním a Evropská komise ji už tři roky vyšetřuje kvůli podezření, že Google svého dominantního postavení zneužívá k potlačování konkurence.

Komise od listopadu 2010 zkoumá, zda Google nemanipuluje s výsledky vyhledávání ve svůj prospěch a ke škodě konkurentů. Vyšetřování předcházely stížnosti rivalů, včetně americké společnosti Microsoft a řady menších evropských internetových firem.

Pokud Evropská komise dojde k závěru, že firma porušuje pravidla hospodářské soutěže, může ji potrestat pokutou až do deseti procent jejích globálních tržeb. Komise už v minulých letech pokutovala vysokými částkami přední americké technologické společnosti Microsoft a Intel.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!