16. března 2017 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Média

Británie prozkoumá převzetí televize Sky Murdochovou skupinou 21st Century Fox

Rupert Murdoch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rupert Murdoch | foto: Reuters

LONDÝN Britská vláda pověřila nezávislý regulační úřad Ofcom, aby posoudil, zda plánované převzetí britského provozovatele placeného televizního vysílání Sky americkou mediální skupinou 21st Century Fox magnáta Ruperta Murdocha je ve veřejném zájmu. Řekla to v parlamentu britská ministryně kultury Karen Bradleyová.

Murdochova 21st Century Fox se loni v prosinci dohodla na úplném převzetí televize Sky, v níž dlouhodobě vlastní 39 procent akcií, a za zbytek podniku zaplatí 11,7 miliardy liber (364 miliard korun). Tento měsíc skupina o této dohodě uvědomila Evropskou komisi, což otevřelo Británii dveře k oficiálnímu zásahu.

Bradleyová záměr předat transakci k posouzení úřadu signalizovala dopředu a ve čtvtek řekla, že považuje za „důležité a správné“, aby nezávislý úřad vydal stanovisko, zda spojení neposkytne Murdochově impériu příliš velkou kontrolu nad britskými médii a zda bude nový vlastník odhodlán dodržovat pravidla televizního vysílání. Ofcom má na zkoumání 40 dní a svou zprávu by měl vydat do 16. května, řekla ministryně podle agentury Reuters.

Společnost 21st Century Fox uvedla, že se na spolupráci s britskými úřady těší. Vyjádřila přesvědčení, že transakce bude schválena.

Fox byla součástí Murdochovy skupiny News Corporation, která už před šesti lety usilovala o koupi celé tehdejší BSkyB, což je dnešní Sky. Od tohoto záměru ale ustoupila kvůli skandálu kolem odposlechů, jež praktikoval bulvární týdeník News of the World z Murdochovy skupiny. News Corporation se v roce 2013 rozdělila do dvou samostatných společností - vydavatelská část si ponechala název News Corporation a vlastní mimo jiné několik britských deníků, zábavní část dostala jméno 21st Century Fox.

Podnik 21st Century Fox, který vlastní kabelové sítě Fox News a FX, vysílací kanál Fox a velké hollywoodské filmové studio, převzetím získá distributora v Evropě. Sky má asi 22 milionů zákazníků v Británii, Irsku, Německu, Itálii a Rakousku.

Britská mediální společnost British Sky Broadcasting Group (BSkyB) v roce 2014 převzala za 5,3 miliardy liber placené televize Sky v Německu a v Itálii. Stala se tak největší skupinou placených televizí v Evropě a po těchto akvizicích svůj název zkrátila na Sky.

ČTK

Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav
Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav

nám. Jana Žižky z Trocnova, Čáslav - Čáslav-Staré Město, okres Kutná Hora
9 500 Kč