Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Írán vpustí do země novináře BBC. Ale jen na týden a pouze anglickou redakci

Sídlo BBC v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo BBC v Londýně | foto: Reuters

TEHERÁN Íránská vláda povolí několika novinářům britské BBC pracovat asi týden z Íránu. Povolení se netýká perské redakce stanice. Írán znemožnil BBC operovat v zemi v roce 2009 v rámci širšího zákazu, který se týkal většiny zahraničních novinářů. V zemi se tehdy konaly protesty proti výsledku prezidentských voleb.

Mluvčí ministerstva kultury Hosejn Núšabádí v úterý řekl agentuře AP, že Írán povolí týmu BBC pracovat v zemi. „Toto povolení se týká jenom anglické redakce, je jenom na týden a je určeno pro jednu speciální reportáž,“ sdělil mluvčí. Teherán prý tak vyhověl žádosti mezinárodní redakce BBC.

Podle AP se tak Írán pokouší normalizovat vztahy s Británií poškozené útokem radikálů na britské velvyslanectví v roce 2011. Británie pak úřad zavřela. Místní média o BBC někdy hovoří jako o „propagandistickém aparátu staré koloniální lišky“.

V roce 2009 Írán vykázal většinu zahraničních novinářů a obvinil je z ohrožování bezpečnosti státu. V červnu toho roku podruhé volby vyhrál Mahmúd Ahmadínežád, ale jeden z nadějných spolukandidátů úřady obvinil z manipulace s výsledky. 

Následovaly bouřlivé demonstrace a úřady nakonec nařídily hlasy přepočíst. Odmítly ale žádost opozice volby anulovat. Úřady přiznaly, že si protesty vyžádaly dvacet obětí, opozice ale hovoří o sedmi desítkách mrtvých. Šlo o největší politickou krizi v Íránu od islámské revoluce z roku 1979.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...