Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Írán vpustí do země novináře BBC. Ale jen na týden a pouze anglickou redakci

Sídlo BBC v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo BBC v Londýně | foto: Reuters

TEHERÁN Íránská vláda povolí několika novinářům britské BBC pracovat asi týden z Íránu. Povolení se netýká perské redakce stanice. Írán znemožnil BBC operovat v zemi v roce 2009 v rámci širšího zákazu, který se týkal většiny zahraničních novinářů. V zemi se tehdy konaly protesty proti výsledku prezidentských voleb.

Mluvčí ministerstva kultury Hosejn Núšabádí v úterý řekl agentuře AP, že Írán povolí týmu BBC pracovat v zemi. „Toto povolení se týká jenom anglické redakce, je jenom na týden a je určeno pro jednu speciální reportáž,“ sdělil mluvčí. Teherán prý tak vyhověl žádosti mezinárodní redakce BBC.

Podle AP se tak Írán pokouší normalizovat vztahy s Británií poškozené útokem radikálů na britské velvyslanectví v roce 2011. Británie pak úřad zavřela. Místní média o BBC někdy hovoří jako o „propagandistickém aparátu staré koloniální lišky“.

V roce 2009 Írán vykázal většinu zahraničních novinářů a obvinil je z ohrožování bezpečnosti státu. V červnu toho roku podruhé volby vyhrál Mahmúd Ahmadínežád, ale jeden z nadějných spolukandidátů úřady obvinil z manipulace s výsledky. 

Následovaly bouřlivé demonstrace a úřady nakonec nařídily hlasy přepočíst. Odmítly ale žádost opozice volby anulovat. Úřady přiznaly, že si protesty vyžádaly dvacet obětí, opozice ale hovoří o sedmi desítkách mrtvých. Šlo o největší politickou krizi v Íránu od islámské revoluce z roku 1979.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...