Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Britská BBC nemá peníze. Ruší 2000 míst

BBC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BBC | foto: Reprofoto

LONDÝN Britská mediální společnost BBC kvůli zmražení koncesionářských poplatků do roku 2017 zruší 2000 pracovních míst a omezí některé programy. Zaměstnancům to oznámil šéf stanice Mark Thompson. Firma nyní zaměstnává skoro 23.000 lidí. Odbory ohlášené změny kritizovaly.

Televizní kanál BBC2 bude podle Thompsona opakovat starší pořady, původní programy tak budou přes den jen na BBC1. O 15 procent se sníží výdaje na sportovní přenosy. Nedotčen zůstane rozpočet vlajkové lodi rozhlasového vysílání BBC, stanice Radio 4, ale další rozhlasové stanice mají být citelně omezeny. Beze změny bude rozpočet pro dětské pořady.

BBC snižuje rozpočet

Vedení BBC se snaží snížit rozpočet o 20 procent, tedy asi o 700 milionů liber. Ročně BBC hospodaří s rozpočtem 3,5 miliardy liber (přes 100 miliard Kč). Koncesionářský poplatek je 145,50 liber (asi 4200 Kč) za rok. BBC tak již v lednu oznámila, že sníží během dvou let o čtvrtinu rozpočet pro své webové služby a propustí v této sekci čtvrtinu zaměstnanců, tedy 360 lidí.

"Je to plán na menší BBC, která ale využívá své zdroje efektivněji," řekl Thompson, který zdůraznil, že žádná ze stanic se neruší. Hlavním smyslem plánu je podle něj "fungovat tak, jak si můžeme dovolit, ale samozřejmě to bude znamenat, že část toho bude poměrně nestravitelná". Dodal, že někteří zaměstnanci budou muset být propuštěni.

Zpravodajství BBC se má mírně omezit, řekl také Thompson. Snížen má být nákup zábavních programů a zahraničních filmů. Omezení nákladů na sportovní pořady předznamenala v září dohoda o sdílení přenosů závodů Formule 1 s konkurenční BSkyB. Formuli jedna dosud výhradně přenášela BBC.

Na tisíc zaměstnanců se přesune z Londýna do nového areálu v Salfordu na severu Anglie. Podle Thompsona se BBC v budoucnu postupně úplně stáhne ze svého nynějšího sídla v západním Londýně. Plánované změny se nelíbí odborům. "Ničí pracovní místa a ničí BBC," řekl šéf odborů Bectu Gerry Morrissey.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení BBC loni na podzim přistoupilo při jednání s vládou na to, že na šest let budou zmraženy koncesionářské poplatky a že převezme od roku 2014 financování vysílání do zahraničí BBC World Service. Toto vysílání dosud platí ministerstvo zahraničí.

Snižování rozpočtu BBC v tomto bodě souvisí s rozsáhlými rozpočtovými škrty. BBC kritizovali v posledních letech i její komerční rivalové, kteří, jako například televize ITV, utrpěli poklesem reklamy během recese. Před dvěma lety šéf BSkyB James Murdoch vyzval k radikální změně britských televizních regulací, které podle něj nahrávají BBC. Volnější regulaci dávají přednost i nyní vládní konzervativci, kteří tradičně přistupují k veřejnoprávní BBC skepticky.

Podle The Times se zmražení koncesionářských poplatků rovná do roku 2017 šestnáctiprocentnímu snížení rozpočtu BBC. Thompson dnes varoval, že BBC si již v budoucnu nebude moci takové snížení dovolit. "Další reálné snížení poplatků by vedlo buď k podstatnému omezení služeb, nebo ke snížení kvality, nebo k obojímu," uvedl.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...