9. srpna 2013 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Britská police vyšetřuje vysoké odstupné manažerů BBC

Budova BBC v centru Londýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova BBC v centru Londýna. | foto: Reuters

LONDÝN Britští detektivové zkoumají rozsáhlé odstupné vyplacené vysoce postavených manažerům veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice BBC. Jeho výše prý v některých případech překročila částku, na kterou měli dotyční nárok, a detektivové zkoumají, zda tím nebyl spáchán trestný čin.

Britský Národní kontrolní úřad (NAO) v květnu dospěl k závěru, že stanice porušila svá již tak velkorysá pravidla pro výplatu odstupného, aniž k tomu měla dobrý důvod. Podle úřadu bylo od roku 2005 do letošního března vysoce postaveným manažerům vyplaceno 60 milionů liber (1,8 miliardy Kč). Úřad prověřil 60 případů a ve 14 z nich zjistil, že příjemci dostali víc peněz, než na kolik měli nárok. Daňové poplatníky to prý stálo nejméně milion liber (30 milionů Kč). Podle agentury Reuters to dnes uvedla londýnská policie.

Sexuální skandál

Některé z těchto údajně přemrštěných plateb, na které zpráva upozorňuje, prý schválil bývalý ředitel BBC Mark Thompson. Thompson od listopadu šéfuje americké vydavatelské společnosti The New York Times. Z čela BBC tam přišel v době, kdy pověst kdysi ctihodné britské instituce těžce podkopalo odhalení tutlaného sexuálního zneužívání, kterého se dopouštěl mezitím již zesnulý populární televizní moderátor Jimmy Savile. Thompson tvrdí, že o dřívějších obviněních Savila ze zneužívání nic nevěděl.

Britští zákonodárci požádali policii, aby údajně sporné výplaty odstupného prověřila a zjistila, jestli se vedoucí činitelé BBC nedopustili trestného činu zneužití pravomoci. Stanice možnost spáchání trestného činu odmítá.

ČTK, Lidovky.cz