Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Britská vláda zvažuje změny ve způsobu financování BBC

Sídlo BBC v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo BBC v Londýně | foto: Reuters

Londýn Britská vláda zvažuje změny ve způsobu financování BBC, které by zasáhly příjmy veřejnoprávní mediální společnosti. Vláda konzervativního premiéra Borise Johnsona je stále častěji ve sporu se zpravodajskými médií a ve středu oznámila, že uskuteční veřejnou konzultaci o tom, zda by neplacení poplatku určeného k financování BBC nemělo přestat být trestným činem.

BBC získává většinu svých peněz z poplatků placených každou domácností vlastnící televizi. V současnosti činí poplatek 154,5 libry (4600 Kč) ročně. Za nezaplacení hrozí pokuta, ve vzácných případech ale také vězení, uvedla agentura AP.

Vláda tvrdí, že prostředí na vysílacím trhu se dramaticky změnilo. Vzestup Netflixu a dalších streamovacích služeb vyvolal pokles sledování tradiční televize. Ministryně kultury Nicky Morganová uvedla, že s přechodem do digitálního věku se objevuje stále více kanálů a platforem, které lze sledovat. Nastal proto podle ní čas pečlivě zvážit, jak zajistit, že poplatek za televizi zůstane v tomto měnícím se mediálním prostředí relevantní. Stále více lidí prý považuje za špatné, že za neplacení poplatku může jít člověk do vězení.

Vláda poznamenala, že „dekriminalizace“ vyhýbání se placení televizních poplatků bude mít dopad na financování BBC. Nenavrhuje však žádný způsob, jak tento případný výpadek nahradit.

BBC připomněla, že vládou organizované přezkoumání jejího financování před několika lety zjistilo, že současný systém je „nejspravedlivější a nejefektivnější“.

BBC je největší britskou mediální organizací, poskytuje všeobecné zpravodajství, ale také zprávy ze sportu a zábavní pořady na několika televizních, rozhlasových a digitálních stanicích. Velikost BBC a její financování z veřejných zdrojů jsou trnem v oku soukromým konkurentům, kteří tvrdí, že BBC má nepoctivou výhodu.

Vztahy mezi britskou vládou a médii se zhoršují od července, kdy se stal premiérem někdejší novinář Johnson. Jeho vláda omezila žurnalistům přístup k ministrům a poradcům vlády. Ministři mají například také zakázáno objevit se v ranním rozhlasovém pořadu BBC „Today“ kvůli jeho údajné antikonzervativní předpojatosti.

Minulý týden některá média, včetně AP, odmítla vysílat předem nahrané Johnsonovo poselství k národu oslavující odchod z Evropské unie, protože vláda odmítla nezávislým médiím prohlášení filmovat nebo fotografovat.

V pondělí vláda pozvala na tiskovou konferenci o obchodních jednáních s EU jen vybrané novináře. Porušila tím tak tradici, že tiskové konference jsou otevřené všem žurnalistům pokrývajícím zpravodajství z parlamentu. Pozvaní novináři ale na protest odešli poté, co úředníci odmítli vpustit jejich kolegy, a tisková konference byla zrušena.

Středeční oznámení přichází více než dva týdny poté, co ředitel BBC Tony Hall oznámil, že odstoupí, aby umožnil svému nástupci vést jednání s vládou o finančním modelu firmy. V roce 2022 by se mělo uskutečnit dílčí vyhodnocení plnění tzv. Královské charty, která stanovuje cíle společnosti, její veřejnou roli, podobu jejích nejvyšších orgánů a způsob jakým je financována.

V roce 2027 pak končí platnost současné charty a měla by začít platit nová. Hallův nástupce tak bude muset bojovat o budoucnost organizace a její model financování, který je podle některých kritiků v době předplacených služeb jako Netflix zastaralý, napsala agentura Reuters.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.