Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Britská vláda zvažuje změny ve způsobu financování BBC

Sídlo BBC v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo BBC v Londýně | foto: Reuters

Londýn Britská vláda zvažuje změny ve způsobu financování BBC, které by zasáhly příjmy veřejnoprávní mediální společnosti. Vláda konzervativního premiéra Borise Johnsona je stále častěji ve sporu se zpravodajskými médií a ve středu oznámila, že uskuteční veřejnou konzultaci o tom, zda by neplacení poplatku určeného k financování BBC nemělo přestat být trestným činem.

BBC získává většinu svých peněz z poplatků placených každou domácností vlastnící televizi. V současnosti činí poplatek 154,5 libry (4600 Kč) ročně. Za nezaplacení hrozí pokuta, ve vzácných případech ale také vězení, uvedla agentura AP.

Vláda tvrdí, že prostředí na vysílacím trhu se dramaticky změnilo. Vzestup Netflixu a dalších streamovacích služeb vyvolal pokles sledování tradiční televize. Ministryně kultury Nicky Morganová uvedla, že s přechodem do digitálního věku se objevuje stále více kanálů a platforem, které lze sledovat. Nastal proto podle ní čas pečlivě zvážit, jak zajistit, že poplatek za televizi zůstane v tomto měnícím se mediálním prostředí relevantní. Stále více lidí prý považuje za špatné, že za neplacení poplatku může jít člověk do vězení.

Vláda poznamenala, že „dekriminalizace“ vyhýbání se placení televizních poplatků bude mít dopad na financování BBC. Nenavrhuje však žádný způsob, jak tento případný výpadek nahradit.

BBC připomněla, že vládou organizované přezkoumání jejího financování před několika lety zjistilo, že současný systém je „nejspravedlivější a nejefektivnější“.

BBC je největší britskou mediální organizací, poskytuje všeobecné zpravodajství, ale také zprávy ze sportu a zábavní pořady na několika televizních, rozhlasových a digitálních stanicích. Velikost BBC a její financování z veřejných zdrojů jsou trnem v oku soukromým konkurentům, kteří tvrdí, že BBC má nepoctivou výhodu.

Vztahy mezi britskou vládou a médii se zhoršují od července, kdy se stal premiérem někdejší novinář Johnson. Jeho vláda omezila žurnalistům přístup k ministrům a poradcům vlády. Ministři mají například také zakázáno objevit se v ranním rozhlasovém pořadu BBC „Today“ kvůli jeho údajné antikonzervativní předpojatosti.

Minulý týden některá média, včetně AP, odmítla vysílat předem nahrané Johnsonovo poselství k národu oslavující odchod z Evropské unie, protože vláda odmítla nezávislým médiím prohlášení filmovat nebo fotografovat.

V pondělí vláda pozvala na tiskovou konferenci o obchodních jednáních s EU jen vybrané novináře. Porušila tím tak tradici, že tiskové konference jsou otevřené všem žurnalistům pokrývajícím zpravodajství z parlamentu. Pozvaní novináři ale na protest odešli poté, co úředníci odmítli vpustit jejich kolegy, a tisková konference byla zrušena.

Středeční oznámení přichází více než dva týdny poté, co ředitel BBC Tony Hall oznámil, že odstoupí, aby umožnil svému nástupci vést jednání s vládou o finančním modelu firmy. V roce 2022 by se mělo uskutečnit dílčí vyhodnocení plnění tzv. Královské charty, která stanovuje cíle společnosti, její veřejnou roli, podobu jejích nejvyšších orgánů a způsob jakým je financována.

V roce 2027 pak končí platnost současné charty a měla by začít platit nová. Hallův nástupce tak bude muset bojovat o budoucnost organizace a její model financování, který je podle některých kritiků v době předplacených služeb jako Netflix zastaralý, napsala agentura Reuters.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...