Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Dohled nad tiskem musí být přísnější, dohodly se britské strany

Noviny - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Tři největší parlamentní strany v Británii uzavřely kompromisní dohodu, která má zpřísnit dohled nad tištěnými médii v zemi. Počítá s novým regulačním úřadem nebo s vysokými pokutami v případě porušení zákona.

O opatřeních přijímaných kvůli rozsáhlému skandálu s nelegálními odposlechy má jednat parlament, uvedla agentura Reuters.

"Myslím, že máme dohodu, která chrání svobodu tisku, což je v demokracii nesmírně důležité, ale zároveň chrání práva lidí, aby (novináři) neobrátili jejich život vzhůru nohama," uvedla dnes Harrieta Harmanová z opoziční Labouristické strany, která se jednání účastnila spolu s vládními konzervativci a liberálními demokraty.

Regulační úřad

Kompromis si pochvalovali také premiér David Cameron a šéf labouristů Ed Miliband, podle něhož dohoda nikterak neomezí investigativní žurnalisty. Toho se ale obává organizace Index on Censorship, která bojuje za svobodu slova. Naopak podle sdružení obětí odposlechů nejdou opatření dostatečně daleko.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dohody, jíž trojice stran dosáhla brzy ráno, má být vytvořen například nezávislý tiskový regulační úřad, zavedeny pokuty do výše až jednoho milionu liber (téměř 30 milionů korun) nebo povinnost otisknout v určitých případech jasnou omluvu novin. Systém má být dobrovolný, ale noviny budou mít podle Reuters výraznou finanční motivaci, aby do něj vstoupily.

Aféra s odposlechy

Cameronova vláda se dostala pod velký tlak vytvořit nový regulační rámec pro noviny, když před dvěma lety propukl skandál s odposlechy. Při něm vyplulo na povrch, že některá média neodposlouchávala jen politiky a celebrity, ale také oběti zločinu, což pobouřilo velkou část obyvatel ostrovní země.

Kvůli nezákonným odposlechům bylo zatčeno množství novinářů. Skandál vedl také k uzavření listu News of the World, který byl v té době v zemi nejprodávanější. Následné vyšetřování odhalilo úzké vazby některých novinářů na přední politiky, včetně premiéra Camerona. Vedlo také k řadě doporučení, jak na média lépe dohlížet.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....