Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Britský bulvár končí po skandálu. Po 168 letech

Kauza s odposlechy otřásá Murdochovým vydavatelským impériem ve Velké Británii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kauza s odposlechy otřásá Murdochovým vydavatelským impériem ve Velké Británii. | foto: Reuters

LONDÝN Britský bulvární nedělník News of the World skončí. List přestane vycházet poté, co se ukázalo, že si objednával odposlechy řady lidí včetně královské rodiny či pozůstalých po obětech zločinů. Jeho poslední číslo vyjde v neděli.

News of the World

News of the World vychází nákladem 2,8 milionu výtisků. Patří mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi, který mimo jiné udržuje dobré styky s nynějším konzervativním premiérem Davidem Cameronem. Ten je teď pod tlakem, aby nepovolil převzetí britské televizní společnosti BSkyB Murdochovou globální společností News Corporation.

News of the World vychází jako nedělní verze deníku The Sun. První číslo listu s názvem News of the World vyšlo už v roce 1843.

Během své historie list několikrát změnil svého majitele, na vrchol se dostal v roce 1950, kdy jeho náklad činil téměř 8,5 milionu výtisků. Tehdy patřil do impéria rodiny Carrů.

Pod křídla mediální společnosti News Corporation magnáta Ruperta Murdocha se dostal v roce 1969.

Ve čtvrtek to oznámil ředitel vydavatelství News Corporation pro Evropu a Asii James Murdoch.

"News of the World se věnují profesi, která má ostatní kontrolovat a hnát je k odpovědnosti," uvedl v nečekaném oznámení Murdoch. "Zklamaly však, když došlo na ně samé." James Murdoch uvedl, že výnos z posledního vydání půjde na charitu. Úřad britského premiéra uvedl, že neměl s rozhodnutím nic společného.

"Vše dobré, co News of the World dělají, bylo poskvrněno nesprávným jednáním... jsou-li tvrzení z poslední doby pravdivá, jsou takové činy nelidské a nemají v naší společnosti místo," uvedl James Murdoch.

Majitel vydavatelského koncernu Rupert Murdoch v televizním rozhovoru řekl, že odposlechy narušily důvěru čtenářů nedělníku a že skandálu lituje, a slíbil plnou spolupráci s vyšetřováním.

Konec nedělníku nic neřeší, upozorňují labouristé
Šéf labouristické opozice Ed Milliband prohlásil, že uzavření nedělníku "neřeší skutečný problém". Podle něj především hodně lidí přijde o práci a ve své funkci přitom zůstává Rebeka Brooksová, která je šéfkou společnosti News International sdružující všechny Murdochovy britské mediální operace.

Bulvár překročil meze


Brooksová však byla především šéfredaktorkou News of the World do roku 2003, tedy v době, kdy soukromý detektiv najatý nedělníkem údajně odposlouchával hlasovou schránku unesené třináctileté Milly Dowlerové. Také prý z ní mazal některé vzkazy, aby se uvolnilo místo pro nové. Toto tvrzení přineslo začátkem týdne zvrat v celé kauze, která se táhne už několik let, a vyvolalo rozsáhlou vlnu pobouření.

Odposlouchávány měly být i rodiny padlých vojáků
Skandál s odposlechy telefonů na objednávku britského bulvárního nedělníku News of the World se ve čtvrtek dál prohloubil, když list The Daily Telegraph napsal, že odposlouchávány patrně byly i rodiny britských vojáků padlých v Iráku a v Afghánistánu.

Příbuzní vojáků i oficiální činitelé nešetřili slovy jako "hnusné", "nechutné" a "ohromující". Řada firem oznámila, že přestává do News of the World zadávat reklamu, a prestižní Britská královská legie ukončila spolupráci s listem v kampaních týkajících se válečných veteránů.

Policisty bude vyšetřovat nezávislá komise
Policie oznámila, že možné zapojení policistů do nelegálních odposlechů bude vyšetřovat nezávislá komise. Vyzvala však veřejnost k trpělivosti, protože možných obětí odposlouchávání jsou tisíce.

Komisař metropolitní policie Paul Stephenson řekl, že každého policistu, který dostal za odposlechy zaplaceno, je odhodlán dostat před soud. Částky, o nichž se v této souvislosti mluví, jdou do desítek tisíc liber.

Murdoch ztratil inzerenty ve velkém
Po automobilkách Ford a Vauxhall a některých dalších firmách, které se už v minulých dnech kvůli skandálu rozhodly přestat zadávat News of the World reklamu, oznámily ve čtvrtek stejné rozhodnutí další podniky. Jsou mezi nimi třeba třetí největší britský řetězec samoobsluh J. Sainsbury, energetická společnost Npower, telefonní společnost O2 a lékárenská Boots.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!