Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Britský sitcom Jistě, pane ministře si oblíbila i Thatcherová

Britský sitcom Jistě, pane ministře si oblíbila i Margaret Thatcherová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský sitcom Jistě, pane ministře si oblíbila i Margaret Thatcherová. | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Hrátky politiků a chování státní byrokracie nadčasově pojednává britský seriál z prostředí vysoké politiky s názvem Jistě, pane ministře. Tento sitcom vznikl v BBC již před třiceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes.

V době jeho vysílání si jej oblíbila i tehdejší britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová. První díl se vysílal 25. února 1980.

Seriál plný suchého britského humoru oslovil davy. Byl vysílán ve čtyřiceti zemích, kniha se plných 106 týdnů držela mezi nejprodávanějšími deseti tituly v Británii a prodalo se jí i v překladech více než milion výtisků.

Geniální nápad autorů spočíval ve vytvoření fiktivního ministerstva pro administrativní záležitosti, jehož činnost je zasazena do reálného rámce britské politiky. Vládnou mu nově jmenovaný ministr James Hacker, stálý tajemník úřadu sir Humphrey Appleby a osobní tajemník ministra Bernard Woolley.



Zápletky jsou postaveny na rozdílných postojích ctižádostivého Hackera, který si chce zachovat oblibu voličů a zároveň provádět vládní politiku, a cynického Applebyho, jehož největší snahou je, aby se ministr co nejméně vměšoval do práce a aby výkonná moc zůstala v rukou úředníků.

Pokaždé, když ministr dostane nějaký nápad, jak reformovat státní správu, stálý tajemník vytvoří důmyslný plán, jak jeho provedení zhatit. V řadě případů jsou nuceni spolupracovat, což vyvolává další komické situace.

Seriál vznikal mezi léty 1980 a 1984 a scénář psali Antony Jay a Jonathan Lynn. Měl 22 dílů a po šesti letech se dočkal šestnáctidílného pokračování pod názvem Jistě, pane premiére, v němž se, jak název naznačuje, James Hacker stane předsedou britské vlády.

Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington, jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni udělila Řád britského impéria.

Česká televize zařadila do svého programu obě seriálové řady s českým dabingem v roce 2001. Za ten byli v témže roce oceněni jeho představitelé zvláštní cenou Františka Filipovského.

V ČR vyšel seriál i knižně v roce 2004. Jeho příběhy až zarážely podobností s českým prostředím. Suchý britský humor v Česku padl na úrodnou půdu, a tak i knižní podoba seriálu patřila svého času k nejprodávanějším.

Téma seriálu v ČR dorazilo i na divadelní prkna. Pražské Divadlo na Vinohradech uvedlo v roce 2006 představení Jistě, pane ministře. Založené na osvědčených dialozích seriálu, které nedoznaly větších změn bylo doplněno video projekcí, která zachycuje okamžiky "mimo" aktuální scénu.

Představení se účastnila, byť jen jako fotografický doprovod, i britská panovnice Alžběta II.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!