18. dubna 2015 6:24 Lidovky.cz > Byznys > Média

Britský soud osvobodil novináře, kteří měli za novinky nabízet úplatky

Noviny - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Britský soud v pátek osvobodil čtyři novináře z bulvárních deníků The Sun a Daily Mirror, kteří byli obžalovaní z podplácení zdrojů ze státní správy výměnou za informace o celebritách a dalších známých osobnostech. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Prokuratura zároveň oznámila, že upustí od obžaloby dalších devíti žurnalistů, kteří na proces teprve čekali.

Už před měsícem soud osvobodil čtyři novináře deníku The Sun obžalované za tytéž praktiky, takže prokuratura zatím s obžalobou za údajné nelegální platby veřejným činitelům ani jednou neuspěla. V pátek její zástupci oznámili, že stahují obžalobu proti dalším devíti lidem, včetně bývalého šéfredaktora nedělníku News of the World (NoW) Andyho Coulsona.

Soud nyní zkoumal vinu bývalého reportéra listu Daily Mirror Grahama Brougha, který podle prokuratury zaplatil zaměstnanci jedné z věznic za zprávy o zpěvákovi Boy Georgeovi. Za nelegální platby vězeňským úředníkům se zpovídali i reportéři deníku The Sun Neil Millard a Brandon Malinsky.

Odposlouchávali mobil mrtvé dívky

Souzené novináře začala policie vyšetřovat v roce 2012 v rámci takzvané operace Elveden. Ta byla spuštěna krátce po vypuknutí aféry kolem nedělníku News of the World. Tehdy se ukázalo, že novináři z NoW odposlouchávali hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Později vyšlo najevo, že nedělník tuto praxi využíval delší dobu a že takto získával informace o politicích, celebritách, ale také o obětech zločinů.

Skandál kolem listu News of the World nakonec vedl k tomu, že nedělník vlastněný mediálním impériem magnáta Ruperta Murdocha v roce 2011 přestal vycházet. Coulsona loni soud v kauze nezákonných odposlechů uznal vinným a poslal ho na 18 měsíců do vězení.


Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?