Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Bývalý radní rozhlasu vulgárně napadl ČT. Vadí mu vysílání o konci války

Moderátorka Aneta Savarová ve vysílání 9. května 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátorka Aneta Savarová ve vysílání 9. května 2014. | foto: Printscreen / archiv ČT

PRAHA Česká televize bude muset řešit stížnost na zpravodajství o konci druhé světové války. Bývalý radní Českého rozhlasu, levicový publicista Štěpán Kotrba, si stěžuje, že ČT upozadila roli Rudé armády při osvobozování Prahy v roce 1945. Redaktorka veřejnoprávního média podle něj o konci války informovala neobjektivně.

Kotrba o své stížnosti nejprve informoval na Facebooku. "Události se posraly. Ruská armáda přijela 'do téměř svobodné Prahy'. Podle České televize. Takže, milí televizní chlapci a děvčata, tohle svinstvo z dnešního 'zpravodajství' budete vysvětlovat Radě pro rozhlasové a televizní vysílání jako porušení povinností vysílatele dle § 31 zákona o rozhlasovém a televizním vysílání," napsal Kotrba v pátek večer. O pár hodin později už vyvěsil oficIální stížnost, kterou posílá Radě ČT.

Kdo je Štěpán Kotrba

  • grafik, keramik, designér, levicový publicista a člen Syndikátu novinářů 
  • narozen 4. 5. 1963 v Praze  v
  • vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou
  • působil v redakci týdeníku Mosty, vydával a řídil Pražský demokrat
  • v současnosti spolupracuje s  Britskými listy
  • člen KSČ 1986 - 1992, poté KSČM
  • 1995 - ČSSD

Na sociální síti také vyzývá také k podepsání stížnosti. "Vážení přátelé, kteří hodlají nakopat prdel redaktorům zpravodajství ČT za neobjektivnost informování o ukončení 2. světové války v Praze (či za cokoliv jiného, podobného této sprostotě) ve vysílání zpravodajství," stojí v komentáři.

České televizi vytýká označení "ruská armáda", kterou podle Kotrby redaktorka ČT mylně zaměňuje s "Rudou armádou". "Tuto informaci si může průměrně inteligentní redaktor ověřit i na české Wikipedii, pokud pohrdne specializovanou literaturou," vysvětluje. V pořadu Události však spojení "ruská armáda" v souvislosti s připomínáním konce války nezaznělo.

Moderátorka zpravodajské relace totiž ve vysílání řekla, že "na příchod sovětských vojáků téměř do svobodné Prahy před 69 lety se vzpomínalo i v české metropoli". ČT se doposud ke Kotrbově stížnosti nevyjádřila.

Historik Tomáš Jakl pro LN

Sobotní Lidové noviny přináší rozsáhlý rozhovor s historikem Tomášem Jaklem o zásluhách pražského povstání na konec války v Čechách. Hovoří zde například o tom, jak moc byli povstalci pro postupující Rudou armádu důležití. "To, že se německá armáda nakonec přes povstalecké území převalila, je důkazem toho, jak velice bylo úspěšné. Kdyby nebylo tak úspěšné, frontové jednotky by dál zůstaly na svých pozicích. Takhle se rozhodly probít se do amerického zajetí - což se jim povedlo, akorát že Prahu musely obejít, ta pro ně byla neprůchodná. Povstání nejvíce pomohlo sovětským jednotkám: každý voják Rudé armády, který přežil české tažení, vděčím těm zhruba deseti tisícům padlých českých povstalců, kteří zcela paralyzovali německou obranu," řekl LN Jakl.

Více o květnovém povstání čtěte v dnešním vydání Lidových novin.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...