Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Cameronova poradce platil i Murdoch

Rupert Murdoch před výborem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rupert Murdoch před výborem | foto: Reuters

LONDÝN Společnost tiskového magnáta Ruperta Murdocha platila bývalého šéfredaktora zrušeného bulvárního nedělníku News of the World (NoW) Andyho Coulsona ještě v době, kdy už pracoval jako hlavní mediální poradce Konzervativní strany a jejího šéfa Davida Camerona. Coulson byl v červenci zatčen kvůli odposlechům spojeným s redakcí NoW.

Televize BBC uvedla, že Coulson dostával od News International, která sdružuje Murdochovy deníky v Británii, během práce pro konzervativce statisíce liber. Pro Camerona jsou odhalení dalším problémem kolem Coulsona, kterého si vzal sebou jako šéfa komunikace i do premiérské funkce po vyhraných volbách loni v květnu. Coulson nakonec pod sílícím tlakem skandálu letos v lednu rezignoval.

 Andy Coulson

Poradce pro komunikaci
Z funkce šéfredaktora NoW odešel v lednu 2007, kdy byl odsouzen reportér listu Clive Goodman za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny. Coulson tehdy tvrdil, že o ilegálních odposleších nic nevěděl, ale přijal prý celkovou odpovědnost za dění v listě.

SKANDÁL KOLEM ODPOSLECHŮ

Zleva James Murdoch, Rupert Murdoch, Rebekah Brooksová

Skandál kolem odposlechů zatím vedl k uzavření Murdochova NoW, připravil Murdocha o lukrativní televizní kontrakt, vedl k demisi několika vysokých představitelů jeho mediálního impéria i k rezignaci šéfa londýnské policie.

Nastoupil pak v červenci 2007 jako hlavní poradce pro komunikaci tehdy opoziční Konzervativní strany vedené Cameronem. Podle britských listů dostával od toryů plat 275.000 liber ročně (nyní 7,6 milionu korun). Průměrný plat v Británii je kolem 25.000 liber, Cameron měl loni plat 142.500 liber.

Podle BBC dostával až do konce roku 2007 od News International na splátky odstupné ve výši dvouletého platu šéfredaktora NoW, tedy celkem několik set tisíc liber. Coulson prý měl také nadále k dispozici výhody ze zaměstnání v NoW, například zdravotní péči a služební auto.

Kontroverzní situace
List Financial Times označil situaci, kdy měl Andy Coulson finanční vazby na News International poté, co nastoupil do citlivé pozice v Konzervativní straně, za kontroverzní. Podle listu to je další "nepříjemný okamžik pro premiéra, který již utrpěl politický šrám kvůli tomu, že přivedl Coulsona do ústřední vládní funkce".

Mluvčí opozičních labouristů prohlásil, že David Cameron čelí kolem Coulsona "závažným otázkám". "Premiér musí ihned vyjasnit, zda jsou tato tvrzení pravdivá," řekl. Mluvčí Konzervativní strany řekla, že vysocí představitelé strany nevěděli, že by Coulson ještě dostával peníze od News International. Murdochova společnost odmítla tvrzení komentovat.

ČTĚTE VÍCE O SKANDÁLU KOLEM ODPOSLECHŮ

Podle BBC vyvolává otázky, zda mohl Coulson dávat Cameronovi nestranné rady o mediálních záležitostech, když byl ještě placen Murdochem. Labouristický poslanec Tom Watson uvedl, že se obrátí na volební komisi, aby prověřila, zda nejde o skrytý dar Konzervativní straně.

'O odposleších jsem nevěděl'
I když Coulson tvrdil, že o odposleších v NoW nevěděl, minulý týden mediální výbor parlamentu zveřejnil dopis Clivea Goodmana z března 2007, z něhož vyplývalo, že o ilegálních odposleších se ve vedení redakce NoW běžně mluvilo. Andy Coulson pak jako šéfredaktor výslovně řekl, aby se nezmiňovaly při redakčních poradách, uvedl Goodman v dopise.

Cameron řekl, že když Coulsona najímal, přijal jeho vysvětlení, že o odposleších nevěděl. Chtěl jsem mu dát druhou šanci, uvedl již dříve Cameron.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.