Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Máničky a disent táhne. Úspěch Kmenů 0 jsem čekal, říká Vladimir 518

Raper, producent, výtvarník a také vydavatel Vladimir 518 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raper, producent, výtvarník a také vydavatel Vladimir 518 | foto: MAFRA - Michal Sváček

PRAHA Jen měsíc od vydání je jeho objemná a nijak levná kniha o máničkách, vekslácích, nudistech a dalších subkulturách reálného socialismu vyprodaná. „Čekal jsem to,“ říká k tomu stručně výtvarník a raper Vladimir 518.

Rapeři mají pověst rozzlobených mladých mužů, co z pódia jak bičem šlehají ostrými výrazy na adresu svých konkurentů, celebrit i politiků. Pětatřicetiletý Vladimir 518 je taky raper, ale jako jeden z mála v Česku se nenechává sevřít nějakou nálepkou nebo žánrem.

ČTĚTE TAKÉ:

Je to nezastavitelný mladý muž. Vedle vystupování s legendární hiphopovou formací PSH a své úspěšné sólové kariéry, v níž s lehkostí překračuje hranice hip hopu, je producentem, výtvarníkem a také vydavatelem. A právě ve svém podniku Big Bosss v polovině prosince publikoval knihu Kmeny 0 – výpravnou publikaci o více než 750 stranách, která se i přes cenovku téměř tisíc korun bleskově vyprodala.

Spolu s řadou autorů a fotografů v publikaci představuje menšinové kulturní komunity a vyznavače alternativních životních stylů předlistopadového Československa. V roce 2012 Kmenům 0 předcházela podobně objemná kniha Kmeny, která přibližovala současné alternativce.

LN Za necelý měsíc jste prodali čtyři tisíce výtisků své knihy. Jaký máte pocit z ohlasu na Kmeny 0?
Čekal jsem, že se to vyprodá.

LN Vážně?
Chápu, že se nám podařilo trefit téma a podařilo se nám vybudovat známku, která lidi baví. Spíš jsem se bál o samotný ohlas.

LN V jakém smyslu?
I špatná věc může být úspěšná. Není to znak kvality. Ale stalo se mi, že někteří lidi z generace, o které píšeme, se na mě dřív dívali skrz prsty, byl jsem pro ně kulturně zmatenej rapper. Teď mi třesou pravicí. Je to důkaz, že jsme tu práci udělali dobře.

LN Při čtení Kmenů 0 mě překvapuje, jak se jednotlivé skupiny prolínají.
Prolínání je přirozenou vlastností společnosti a dělení na skupiny je do jisté míry umělé. Když se ale chceme o něčem domluvit, je potřeba věci začít označovat termíny, přestože se některé skupiny až neuvěřitelně prolínají. Máničky, underground, alternativa, disent; všechno na sebe navazuje. Veškeré skupiny lidí jsou přes všechny své odlišnosti provázány sítí vazeb.

LN Kterými?
Máničky jsou metaskupinou té doby. Potkávají se tu lidé z většiny alternativních proudů té doby. Od šedesátých let prostě dlouhé vlasy znamanely jasné stigma. A ti lidi díky tomu drželi pohromadě. Když pražská mánička přijela do Jihlavy, místní máničky ji přijaly. Tam ta kmenová příslušnost jasně fungovala.

LN Jak si vysvětlujete současnou lásku k retru?
Každý zažil vzepjetí retrománie. Ať je to láska k prapodivnostem z osmdesátých let, k tehdejší muzice, hrám, účesům nebo designům, všichni jsme to prožili.

LN V Česku to ale dnes probíhá na masové úrovni.
Lidi přepínají v televizi na normalizační seriály. Žena za pultem může být zábavná a ze studijního hlediska i zajímavá, ale pro lidi, kteří už nejsou schopní přemýšlet, může být nebezpečná. Může jim pokroutit historické vidění. V televizi je možné vidět především oficiální mainstream, který o té době říká jenom část informací. My se v Kmenech 0 snažíme předložit, co bylo, na dřeň a bez kompromisů. A to není jenom o kotelnách, tam taky nešli všichni.

Celý rozhovor s Vladimirem 518 si přečtěte v magazínu Pátek, který vychází 17. ledna.

Co ještě najdete v magazínu Pátek LN:

  • Rozhovor s fotografem Tonem Stanem o Slovenské nové vlně začátku 80. let, puritánství v každém režimu a hrobnících talentu
  • Reportáž: mezi studenty, kteří sepsali petici proti pojmenování gymnázia po Bohumilu Hrabalovi

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...