13. července 2015 23:50 Lidovky.cz > Byznys > Média

Cena za využití jména Václava Havla? 30 tisíc + DPH

Ilustrační foto: Lavička Václava Havla v Karlových Varech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Lavička Václava Havla v Karlových Varech | foto: MAFRA

PRAHA Jméno ikony sametové revoluce a prvního polistopadového prezidenta stojí třicet tisíc korun bez daně. Alespoň pro radnice či instituce, které chtějí uctít Václava Havla „jeho“ lavičkou. Licenční poplatek účtuje Knihovna Václava Havla, kterou tím pověřila Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Právě nadace spravuje osobnostní práva po zesnulém prezidentovi. Obě instituce si získané peníze dělí.

Jedna z pěti českých laviček stojí v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Na základě sublicenční smlouvy jsme poplatek 30 tisíc korun plus daň z přidané hodnoty zaplatili,“ potvrdil mluvčí univerzity Jiří Váňa.

Další lavička je pak od října loňského roku v Plzni. Město za samotné dílo, které se skládá ze dvou židlí a stolku, jenž „obrůstá“ lípu, zaplatilo celkem 288 888 korun, včetně poplatku knihovně. Ten se s DPH vyšplhal na 36 300 korun.

„Na základě sublicenční smlouvy toto v případě laviček účtujeme,“ vysvětlila LN ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková domluvu s nadací. Tvůrce lavičky Bořek Šípek podle ní na začátku požadoval, aby část z výdělku šla knihovně. „Projekt jsme zaštítili a investovali do něj. Je to zkrátka takový příspěvek za užití toho jména,“ dodala Smolíková.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky