Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Cenzoři se čím dál častěji zaměřují na obsah Googlu

Google (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google (ilustrační foto) | foto: ČTK

SAN FRANCISCO Žádosti vlád o cenzuru obsahu internetového gigantu Google dosáhly nových výšin. Vyplývá to ze zprávy, kterou Google zveřejnil ve čtvrtek. Vedoucími zeměmi v tomto ohledu jsou Brazílie a USA.

V druhé polovině loňského roku obdržel Google 2285 vládních žádostí o odstranění obsahu ze svých stránek včetně serveru YouTube a vyhledávače. V první polovině roku 2012 to bylo 1811 žádostí, uvedl Google v poslední zprávě Transparency Report. Žádosti se týkaly 24 179 stránek obsahu, zatímco v první polovině loňského roku šlo o 18 070 stránek. Informovala o tom agentura AFP.

"Je čím dál jasnější, že rozsah vládních pokusů o cenzuru obsahu služeb Googlu roste," uvedla právní ředitelka firmy Susan Infantinová. "Na více místech než kdy předtím nás vlády žádají, abychom odstranili politický obsah, který lidé vkládají."

Google začal své půlroční zprávy Transparency Report zveřejňovat před třemi lety s cílem "vnést trochu světla do rozsahu a rámce vládních žádostí o cenzuru na celém světě." V druhé polovině loňského roku Google zaznamenal podstatný nárůst žádostí o odstranění obsahu z Brazílie a Ruska. Z celkem 20 zemí dostal požadavky na smazání klipů z YouTube, které se týkaly kontroverzního filmu Nevinnost muslimů, jenž vyvolal násilné protesty po celém světě.

Nárůst brazilských požadavků padá z valné části na vrub nového zákona, který zakazuje kritické komentáře na adresu kandidátů během voleb. Na druhé příčce za Brazílií jsou s 321 požadavky USA. První pětku doplňuje Německo, Indie a Turecko, zatímco Rusko se stalo "skokanem roku", když v prvním pololetí požádalo o mazání jen šestkrát, ale v druhém pololetí už přišlo 114 požadavků, dodala zpráva Transparency Report.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!